Gıda Hattı

Ülker, 500 Milyon $'Lık Büyüme için Bilişim Sektöründe de Şirket Arıyor

13 Ocak 2008, 22:47
Paylaş

Ülker, bilişimdeki şirketlerini “Yıldız Bilişim Grubu” çatısı altında topladı.13 firmayı birleştirerek 5 şirket haline getiren Yıldız Holding, 2008’de sektörde beklenen 2 milyar dolarlık büyümenin 4’te birine imza atacak.

Ülker, bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerini yeniden yapılandırarak “Yıldız Bilişim Grubu” çatısı altında topladı. Sektörde faaliyet gösteren 13 firmayı birleştirerek 5 şirket haline getiren Yıldız Holding, hedefini sektör büyümesinin 4’te birini gerçekleştirmek olarak belirledi. 2007’de Türkiye’de gerçekleşen 5.5 milyar dolarlık bilişim pazarının 2008’de 7.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu yıl gerçekleşecek 2 milyar dolarlık büyümenin 500 milyon dolarını Yıldız Bilişim Grubu’nun gerçekleştirmesini hedeflediklerini anlatan Yıldız Holding Bilişim ve Ambalaj Grupları Başkanı Cahit Paksoy, agresif ve kârlı büyüme hedeflediklerini kaydetti. Paksoy, “2008 hedefi 1 milyar YTL dediler. Ama ben 1 milyar dolar diye bastırıyorum” şeklinde konuştu.

Global alım olabilir

Paksoy, Yıldız Holding olarak hangi alan kârlıysa oraya yöneldiklerini belirterek, “Yıldız Holding nereye giderse biz de arkasından gideriz. Sektör ihtiyaçları doğrultusunda yerli veya global satın almalar yapabiliriz” dedi. Cahit Paksoy, satın almalara ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Bu sektörde, pazar payını yüzde 15-20’lere çıkarmadığınız sürece yaşama şansınız çok az. Bu, beraberinde satın almaları, birleşmeleri getiriyor. Bunlar olacak. Fırsatları değerlendireceğiz.”

Ülker aşağı, yıldız yukarı çekiliyor

“Neden Ülker ismi aşağı, Yıldız Holding ismi yukarı çekiliyor?” sorusuna Cahit Paksoy, “Bu boyumu aşan bir soru, ama mevcut durum bu. Ülker marka haline gelmiş ama her şeyin sahibi Yıldız Holding. Bu konuyu günün birinde daha anlaşılır hale getireceğiz” karşılığını verdi.

Grup şirketlerinin devlet ihalelerinden 2007’de ne kadar pay aldığına ilişkin bir soru üzerine Cahit Paksoy, “Bilişim grubu şirketlerinin kamu ihalelerinden aldığı pay yüzde 13 civarında, grupla çalışma oranı da yüzde 3-4’ü geçmez” dedi.

Paksoy başka bir soru üzerine de “Bizim patron ikinciliği pek sevmediğini söylüyor” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.