Gıda Hattı

Üker, Uno Ekmek İle Komşu Fırın'ın Yüzde 50'sine Ortak Oldu

8 Ocak 2008, 17:28
Paylaş

Ülker Bisküvi Sanayi Ticaret A.Ş'nin yüzde 10 iştiraki olan Fresh Cake Gıda A.Ş, UNO Ekmek ile Komşu Fırın şirketlerinin yüzde 50'şer oranındaki hisselerini satın aldığını duyurdu. Satın almada iki şirketin toplam değeri 75 milyon dolar üzerinden hesaplandı.

Ülker'den yapılan yazılı açıklamada, 2006 yılını 7,5 milyar dolar ciro ile tamamlayan ve tüm Türkiye'de 23 bin 500 çalışanı bulunan Yıldız Holding şirketlerinden Ülker Bisküvi Sanayi Ticaret A.Ş'nin yüzde 10 iştiraki olan Fresh Cake Gıda A.Ş'nin, Unmaş Unlu Mamuller Sanayi ve Ticaret A.Ş (UNO Ekmek) ve Doruk Unlu Mamuller Sanayi ve Perakende Hizmetler A.Ş (Komşu Fırın) şirketlerinin yüzde 50'şer oranındaki hisselerini satın aldığı kaydedildi. Satın alma işleminde her iki şirketin toplam değerinin 75 milyon dolar üzerinden hesaplandığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu alımda Uno markasının gücü, ambalajlı ekmek üretim ve dağıtım teşkilatının ve şirketin inovatif büyüme stratejisinin Ülker'in dağıtım ağı ve inovasyon anlayışı ile örtüşmesi önemli bir rol oynamıştır. Uno, halen ambalajlı ekmek pazarının yüzde 75'ine hakim konumda bulunuyor olup 50'den fazla ilde dağıtım yapmaktadır. Şu anda Dudullu'da bir fabrikası bulunan Uno, 2008 yılı sonunda Ankara'daki fabrikasını da hizmete alacak. Halen 35 bin ton üretim kapasitesi olan Uno Ankara'daki fabrikası hizmete girdiği zaman üretimini 50 bin tona çıkaracak."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.