Gıda Hattı

Üç Bakandan Küresel Isınma Zirvesi

13 Şubat 2007, 21:34
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Küresel Isınma Eylem Planı zirvesinde biraraya geldi. Küresel ısınmanın Türkiye’ye etkileri, çevre, tarım ve enerji politikalarına nasıl yansıyacağı ile kuraklık ve su yönetimi, suyun kullanımı konularının ele alındığı toplantının ardından üç bakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Tarımsal kuraklık riski şu an için yok

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin hiçbir yerinde acil bir tarımsal kuraklık riski bulunmadığını belirterek, “Endişelerin yersiz olduğunu ifade etmek istiyorum. Son alınan yağışlarla Çukurova Bölgesi’nde özellikle hububatta çimlenme sorunu büyük ölçüde aşılmıştır. Eğer Mart ve Nisan ayındaki yağışlar uzun yıllar ortalaması düzeyinde gerçekleşirse, Türkiye’nin 2007 dönemindeki hububat üretiminde herhangi bir düşüş beklenmemektedir” dedi. Tarımsal kuraklığı etkileyebilecek küresel ısınmadan kaynaklanan birtakım endişeler bulunduğunu, küresel ısınmanın Türkiye’yi de uzun vadede etkileyeceğini belirten Bakan Eker, “Tarımsal Kuraklık Koordinasyon Kurulu’nun ilgili tüm kuruluşların katılımıyla oluşturulmasına ve bu kurulun gerekli çalışmaları uzun vade için yapmasını öneriyoruz. Özellikle tarımsal sulama suyunun ekonomik kullanılması ve modern sulama tekniklerine geçilmesiyle ilgili olarak aldığımız tedbirler var. Önümüzdeki yıllarda da bunlara devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de barajlarda sıkıntı olmadığını, Türkiye'de yağışların en fazla, yüzde 50-55 oranında Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleştiğini hatırlattı. Tarımsal sulama konusuna da değinen Güler, Büyük Menderes, Konya ve Kızılırmak Havzalarında bir miktar su düşüşü olduğunu, bunun da Mart-Mayıs ayları arasındaki yağışlarla dengeleneceğini umduklarını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ise dünyanın değişmez gündeminin küresel ısınma ve iklim değişikliği olduğunu belirterek, “Türkiye bu gerçeği yakından takip etmek durumundadır. Mevcut durumun fotoğrafını çekiyoruz ve neler yapılması gerektiğini araştırıyoruz. Suyun etkin kullanılması ve su kaynakların iyi korunması ile alakalı, ev hanımı Ayşe teyzeden, ilkokul 8. sınıfa giden Hasan’a, kamyon şoförü Mehmet'e kadar herkesin sorumluluğu bulunuyor” dedi. 1 Ekim 2006-1 Şubat 2007 tarihleri arasında geçen yıla oranla yüzde 8'lik yağış azlığı bulunduğuna dikkat çeken Pepe, şu an için kuraklıktan bahsetmenin doğru olmadığını söyledi.

Eker: “Umarım kimse yanlış hesap yapmaz”

Tarım Bakanı Eker, Türkiye-AB eşleştirme projesinin kapanış toplantısında da “Kuraklık endişeleri nedeniyle hububat satışlarında bir artış var mı?” sorusu üzerine, Çukurova bölgesinde hububatta çimlenme gecikmesi nedeniyle iç piyasada spekülasyon yapıldığını söyledi. Spekülatif maksatlarla piyasada hububat fiyatlarının artırılmaya çalışıldığını kaydeden Eker, “Elimizde yeterince buğday var. Umarım kimse yanlış hesap yapmaz. Çünkü yanlış hesap sahibine zarar verir” dedi. Bakan Eker, iç piyasada şu anda en az 3-3,5 milyon ton buğday bulunduğunu, TMO depolarında da yeterince stok olduğunu, Mart ve Nisan aylarındaki yağışların düzenli olması durumunda rekoltede herhangi bir azalma olmasını beklemediklerini söyledi. Eker, “Bugün, yani 8 Şubat 2007 tarihi itibariyle, Türkiye'de tarımsal kuraklık tehlikesi, riski ve endişesi yok” dedi.

TMO: Yeterli buğday var

Konuya ilişkin bir açıklama da, TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu’ndan geldi. Dünyada buğday üretiminde 8’nci olan Türkiye'nin olağanüstü kuraklık yılları dışında buğday ithalatının söz konusu olmadığını hatırlatan Kemaloğlu, şunları söyledi:

“TMO olarak piyasaları takip ediyoruz. Kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. Küresel ısınma abartılıyor. Bu ısınma 2007-2008 hasat dönemini ilgilendiriyor. Türkiye 2006 yılı üretimini yaptı. 20 milyon ton buğday üretti. Bu piyasanın 18 milyon ton civarında bir tüketimi var. Dolayısıyla hasada kadar Türkiye, buğdayını üretmiş. 2007 yılı hasadını değerlendirmek için Mart ve Nisan yağışlarını görmemiz gerekiyor.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.