Gıda Hattı

Uçuk virüsü (herpes) nedir? Uçuk virüsünden nasıl korunulur? Tedavisi nedir?

26 Ekim 2018, 22:40
Paylaş
Uçuk virüsü (herpes) nedir? Uçuk virüsünden nasıl korunulur? Tedavisi nedir?

HSV olarak da bilinen uçuk (herpes) virüsü, vücutta uçukların oluşmasına neden oluyor. Vücuttaki sinir hücrelerine yerleşen uçuk virüsü, uçukların sık görülmesinin en önemli nedenlerinden biri. Peki uçuk virüsü nedir? 

Uçuk virüsü vücudun çeşitli bölgelerinde, çoğunlukla genital organlarda veya ağızda görünebilir. Ağız ve yüz çevresinde ortaya çıkan yaralara neden olan HSV-1 ve genital bölgede oluşan uçuklara neden olan HSV-2, iki ayrı uçuk virüsüdür.

yorgunluk-gidahatti

Uçuk virüsünü tetikleyen faktörler neler?

Çocuklar genellikle HSV-1 virüsünden enfeksiyon kapar. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda oluşması daha kolay. Yorgunluk, stres, uykusuzluk ve üst solunum yolları hastalıkları ise uçuk oluşumunu arttıran faktörlerden.

mutlu-cocuklar-gidahatti

Uçuk virüsü nasıl bulaşır?

Uçuk virüsü insandan insana direkt temas ile geçebilen bulaşıcı bir hastalık. Yakın temas, el ele tutuşma, aynı havluyu kullanma gibi virüsü daha kolay geçmesine yardımcı olan nesneler ile vücuda geçer. Deride oluşan çatlaklardan vücudun içine giren bu virüs, sinir hücrelerine yerleşir.  Özellikle ebeveynler, çocuklarına basit hijyen kurallarını öğreterek, bu riski azaltabilir.

Kimler risk altında?

Normalden daha uzun süreli olarak uçuk çıkması, uçuk ile birlikte şiddetli baş ağrısı, bebeklerde uçuk çıkması, kortizonlu ilaçların kullanılıyor olması, risk grubu içinde yer almanın kriterleri arasında yer alıyor. 

el-yikama-gidahatti

Uçuk virüsünden nasıl korunulur?

Uçuk virüsünün bulaşmasını önlemek için diğer insanlarla doğrudan fiziksel temastan kaçınmaya çalışmak, kapları, havluları, kıyafetleri, makyaj malzemeleri gibi virüsü geçirebilecek herhangi bir ürünü paylaşmamak gerekiyor. Ayrıca ellerinizi iyice yıkayarak, yaralarla temasını azaltmak için ilacı pamuklu çubukla uygulayabilirsiniz. 

Uçuk virüsü tedavisi nasıl olur?

Uçuktan tamamen kurtulmak pek mümkün değil. Tam bir tedavisi bulunmayan uçuk virüsünden korunmak için öncelikle kişiler ile fazla yakın temastan kaçınmak gerekiyor. Oluşan bakteriler için doktor gözetiminde antibiyotik kullanılmalı. 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.