AramaArama
Gıda Hattı

Uber için Avrupa Adalet Divanı’ndan kötü haber!

11 Nisan 2018, 17:40
Paylaş
Uber için Avrupa Adalet Divanı’ndan kötü haber!

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı, Türkiye’de de taksiciler tarafından protesto edilen, araçları saldırıya uğrayan Uber şirketine ilişkin olarak flaş bir karar verdi. Divan, Fransa’da yasal mercilerin Uber’in yerel yöneticilerine ceza davası açma yetkisi bulunduğuna hükmetti.

AB’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, Fransa’nın Uber şirketine karşı açtığı davada kararını verdi.

“Yasal merciler ceza davası açabilir”

Uber'in Fransa'da lisansı bulunmayan sürücüler kullanarak gerçekleştirdiği UberPOP hizmeti hakkındaki davayla ilgili kararda, “Üye devletler, AB Komisyonu'na bildirimde bulunmaksızın, bir ceza hukuku konusu olan UberPOP hizmetinin yasa dışı ulaşım faaliyetlerini yasaklayabilir veya cezalandırabilir” ifadesi kullanıldı. Karar, tüm AB üyesi ülkelerde şirket için yargı yolunun açılması konusunda da emsal teşkil edecek.

Fransa yöneticilerini tutuklamış, para cezası vermişti

AB'de halen uygulamadaki hukuki prosedürler kapsamında, dijital ekonomide hizmet sunan şirketler hakkındaki düzenlemeler hayata geçirilmeden önce AB Komisyonu'na bildirilmesi gerekiyor.

Buna karşın Fransız hükümeti, 2014 yılında AB Komisyonu’na bildirimde bulunmaksızın Uber benzeri bazı taşımacılık hizmetlerini yasaklayan bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmiş, bu kapsamda şirketin Fransa'daki yerel yöneticileri tutuklanmış ve para cezasına çarptırılmıştı.

Avrupa Adalet Divanı, şirkete ilişkin olarak Aralık 2017’de aldığı kararla da, Uber'in dijital uygulama değil, ulaşım şirketi olduğuna hükmetmişti.

Türkiye'deki taksici protestoları

Akıllı telefonlara kurulan bir uygulama yoluyla araç sürücüleri ile ulaşım hizmeti almak isteyenleri buluşturan uygulama, Türkiye’de de taksicilerin protesto eylemlerine neden olmuş, uygulamayı kullanarak yolcu taşıyan bazı araç sürücüleri saldırıya uğramıştı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.