Gıda Hattı

TZOB: Tarım ve Gıda, Enflasyon Düşüşünü Engelliyor

6 Şubat 2008, 17:01
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) gıda fiyatlarında yüzde 1,83, Üretici Fiyatları Endeksi’nde (ÜFE) tarım fiyatında yüzde 1,58 oranında artış yaşandığını belirterek, tarım ve gıda fiyatlarının enflasyonun düşmesini engelleyici etkilerinin devam ettiğini kaydetti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2007 yılında enflasyonun, TÜFE’ye göre yüzde 8,39 arttığını, ana harcama gruplarına göre en fazla artışın yüzde 12,03 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda meydana geldiğini, gıda fiyatlarındaki artışın enflasyona katkısının 3,4 puan olduğunu kaydetti.

Aynı şekilde ÜFE’de 2007 yılındaki artışın yüzde 5,94 olduğunu, ancak tarım ürünlerindeki artışın yüzde 15,70 ile toplam enflasyonun 9,76 puan üzerinde gerçekleştiğini belirten Bayraktar, tarım fiyatlarının, ÜFE’deki payının 2,16 puan olduğunu ifade etti.

2008 Ocak ayı için açıklanan aylık enflasyonun TÜFE’de yüzde 0,80, ÜFE’de yüzde 0,42 olarak belirlendiğini, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyonun TÜFE’de yüzde 8,17, ÜFE’de yüzde 6,44 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Bayraktar, açıklamasında şu görüşleri ifade etti:“Bu durumda yüzde 4 olan 2008 enflasyon hedefinin gerçekleşme ihtimali giderek daha da zayıflamaktadır. Bu konuda, tarım ve gıda fiyatlarının etkili olacağı anlaşılmaktadır. Ocak ayında TÜFE gıda fiyatında yüzde 1,83, ÜFE tarım fiyatında yüzde 1,58 oranlarında artışlar görülmektedir. Tarım ve gıda fiyatlarının enflasyonun düşmesini engelleyici etkileri devam etmektedir.

Tarım ürünleri fiyatlarındaki bu artışların, üreticilerin gelirlerine aynen yansıyacağını düşünmek, bu yönde bir değerlendirme yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü tarımda girdi maliyetleri, özellikle mazot ve gübre fiyatları da yüksek oranlarda artış göstermektedir. Tarım ürünlerinin gıda olarak tüketimi yanında biyoenerji üretiminde de kullanılmaya başlanması, son yıllarda dünya fiyatlarını olağanüstü artırmış bulunmaktadır. Tarım ve gıda fiyatları açısından dünya, yeni bir döneme girmiştir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.