Gıda Hattı

TZOB: Finansal Kiralamada KDV'nin Artırılması, Tarımda Yatırımların Önünü Kapatır

10 Ocak 2008, 15:46
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, finansal kiralamada KDV'nin artırılmasının, tarımda yatırımların önünü kapatacağını kaydetti.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2008'den itibaren finansal kiralamada (leasing) uygulanan yüzde 1 KDV oranının yüzde 18 düzeyine yükseltilmesinin, tarım sektörünün gelişmesini olumsuz etkileyeceğini kaydetti. Tarım sektörünün teknoloji ve ekipmana ihtiyacı olduğunu ifade eden Bayraktar, "Leasing kuruluşları hasat dönemine denk gelen uzun vadeli ödeme planları ve özel kampanyaları ile üreticilerimize pek çok avantaj sağlamaktadır. Çiftçilerimiz, leasing yolu ile özellikle traktör, biçerdöver, pamuk toplama ve balya makinesi gibi yüksek değerli teçhizat almaktadır" dedi.

Uygulamaya konulan yeni vergi oranı ile çiftçilerin zor durumda kalacağını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "Finansal kiralamada KDV'nin artırılması tarımda yatırımların önünü kapatır. Tarım sektöründe yatırımların önünü büyük ölçüde tıkayacak ve tarımsal mekanizasyonun gelişmesini engelleyecek bu düzenleme en kısa sürede iptal edilmelidir. Leasing'de 2006 yılında tarımın payı yüzde 7 dolayındadır. 2006 yılında tarımda toplam finansal kiralama tutarı ise 530 milyon dolara ulaşmıştır. Eğer KDV yüzde 18 olarak uygulanırsa çiftçilerimize yaklaşık 90 milyon dolar tutarında ek yük getirecektir."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.