Gıda Hattı

TZOB'dan kuraklık uyarısı

22 Ocak 2007, 12:43
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuraklığın son yıllarda Türkiye'yi kısmen de olsa etkisi altına almaya başladığını bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve normalin altındaki yağışın Türkiye'nin su kaynaklarını olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.

En kurak yılların yaşandığı son dönemlerde barajlardaki su seviyesinin oldukça düştüğünü ifade eden Bayraktar, kuraklığın son yıllarda kısmen de olsa ülkeyi etkisi altına almaya başladığını kaydetti. Bayraktar, aslında doğal bir iklim olayı olan kuraklık karşısında yarı kurak iklim bölgesi olarak sınıflanan Türkiye'nin bazı bölgeleri değişken yağış rejimleri dolayısıyla hassas bir konumda olduğunu kaydetti.

TZOB Başkanı Bayraktar, dünyayı etkisi altına alan küresel ısınmanın ülke iklimini de doğal olarak etkilediğine işaret ederek, "Ancak bu etkinin tarımsal kuraklık aşamasına geldiğini söylemek meteorolojik kayıtların bölgesel olarak ciddi analizlerini gerektirir. Zira tarımsal kuraklıkta topraktaki nem ve yağış dışındaki diğer bazı iklim faktörleri de etkilidir" dedi.

Bilim çevreleri ile işbirliği yaparak meteorolojik kuraklığın tarımsal kuraklığa dönüşmesi olasılığını dikkat ve endişe ile izlediklerini vurgulayan Bayraktar, alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:

“Su kaynakları iyi kullanılmalı, bu konuda üreticilerimizin eğitimine önem verilmeli, teknik sulama sistemleri için yeterli destek verilmeli, damla sulama sistemi gibi tasarruflu su kullanımı için üreticilerimiz teşvik edilmeli, başta çiftçilerimiz olmak üzere, şehirlerde oturan vatandaşlarımız su israfından kaçınmalıdır. Üretim yeterli olmazsa, çiftçi borcunu ödeyemez, enflasyon, büyüme, ihracat rakamları olumsuz etkilenebilir."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.