Gıda Hattı

TZOB Başkanı Bayraktar: Gıda Fiyatları Konusunda Tedbir Alınmalı

3 Eylül 2007, 17:48
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, “Üretici ve tüketici arasındaki fiyat farkının sebze ve meyvede yüzde 240, hayvansal ürünlerde yüzde 195’lere çıktığını belirterek, “Ramazan fırsatçılığı yapılıyor. Tedbir alınmazsa, fiyatlarda patlama olacaktır” dedi.

Şemsi Bayraktar, bazı spekülatörlerin kuraklık ve Ramazan fırsatçılığı yaptığını iddia ederek, “Tedbir alınmadığı takdirde, gıda fiyatlarında patlama olacak” dedi. Bu sezon yağışların azlığı ve sıcakların yüksek seyretmesi nedeniyle tarımsal ürünlerin verim ve kalitesinde düşüşler meydana geldiğini anlatan Bayraktar, 720 ziraat odasından alınan bilgilere göre, yaşanan kuraklığın Türkiye’ye maliyetinin yaklaşık 5 milyar YTL olarak belirlendiğini söyledi.

Bayraktar, özellikle yaş meyve ve sebzede üretici ve tüketici arasında oluşan makasın azaltılması bakımından, piyasalarda etkin bir denetim mekanizması kurularak, fiyatların aşırı bir biçimde artmasının önüne geçilmesi gerektiğini bildirdi. Ramazan ayı boyunca fırsatçılık yaparak ürün stoku yapanları teşhir edeceklerini ve konuyla ilgili önerilerini hükümet yetkililerine sunacaklarını kaydeden Bayraktar, “Hükümet yetkilileriyle görüşeceğiz ve raporlarımızı sunacağız” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.