Gıda Hattı

TZD: İthalat Gıda Enflasyonunu Körüklüyor

25 Eylül 2007, 23:49
Paylaş

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, yakın zamana kadar enflasyonu düşürmenin ve gıda fiyatlarını aşağı çekmenin bir aracı olarak gösterilen ithalatın giderek gıda enflasyonunu körükler hale geldiğini belirtti.

Yetkin dün yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda gıda fiyatlarının uluslararası piyasalarda tüm malların çok üzerinde bir artış göstermesinin gıda maddeleri ithal eden ülkeleri ürküttüğünü vurguladı. Geçen 12 ay içinde buğday fiyatlarının uluslararası piyasalarda yüzde 112 oranında arttığına dikkat çeken Yetkin, buğday ve mısır fiyatlarındaki artışın yalnız ekmek fiyatlarına değil, et, tavuk ve süt maliyetlerine de yansımasının beklendiğini anlattı. En fazla ithal edilen ürünlerden mısırda fiyat artışının yüzde 70, kuru fasulyede ise yüzde 60 olduğuna işaret eden Yetkin, üretimdeki düşmenedeniyle Türkiye'nin bu yıl en az iki milyon ton buğday ithal etmek zorunda olduğunu ifade etti.

Gıda enflasyonunu körükleyen bir başka etmeninde fiyatın tarla ile tüketici arasında özellikle sebze ve meyvede 4-8 kat artması olduğunu belirten Yetkin, ayrıca bir dağıtım ve pazarlama mekanizmasının tekelleşmesi nedeniyle ürün darlığı durumunda çok yüksek spekülatif artışlar söz konusu olabildiğini, bu tür durumlarda, çoğunlukla gümrük vergisi sıfırlanarak ithalat yoluna gidildiğini, bu durumun da hem haksız kazanca, hem de devletin gelir kaybına neden olduğunu öne sürdü.

Yetkin, “Türkiye, önümüzde duran tehlikeye karşı, tarımsal üretimi artırmaya yönelik politikalara geçilmesi, kuraklığa karşı gerekli önlemlerin alınması, başta TMO olmak üzere piyasayı düzenleyici kurumların güçlendirilmesi, pazarlama alanında spekülasyon ve aşırı kazanca imkan veren koşulların ortadan kaldırılması yönünde en kısa zamanda gerekli adımları atmak zorundadır” dedi.

Öte yandan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, ramazan ayında üretici fiyatlarında önemli bir artış olmadığını açıkladı

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.