AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

TVHB: “Meralar kentsel dönüşüme feda ediliyor”

TVHB: “Meralar kentsel dönüşüme feda ediliyor”
3 Kasım 2015, 10:05

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Dr. Talat Gözet, son yapılan düzenleme ile hayvansal üretimin can damarları olan meraların kentsel dönüşüme feda edildiği eleştirisinde bulundu.

Turk-Veteriner-Hekimleri-Birligi-Yonetmeligi-degistiYazılı açıklamasında, bugüne kadar yapılan birçok yasal değişiklikle, hayvancılığın en ekonomik yem deposu olan meralarımızın amacı dışında kullanımlarına kısıtlı da olsa imkan sağlandığını vurgulayan Gözet, görsel basında, tarım arazilerinin yapılaşmaya açılmaması konusunda kamu spotları yayımlanırken, 31 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Mera Yönetmeliği’ndeki değişiklik ile kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edilen alanlar içinde yer alan mera, yaylak ve kışlak olarak tahsis edilmiş alanların tahsis amacı değişikliği yapılarak yapılaşmaya açıldığını kaydetti. Gözet, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Hayvansal üretim, tüm dünya ülkelerinde stratejik bir üretim alanı olarak değerlendirilmektedir. Bugüne kadar hayvancılık alanında uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ülkemiz en büyük hayvan ve hayvansal ürün ithalatçısı konumuna getirilmiştir.

Meraların bu şekilde, amacı dışında kullanıma açılması, zaten zorda olan büyük ve küçükbaş hayvansal üretimimize önemli zararlar vermektedir. Yapılaşmaya açılmış alanların yeniden tarımsal amaçlı araziye dönüştürülmesi mümkün değildir. Bugün dünyada yaşanan açlık göz önüne alındığında, tarımsal alanların ve meraların çok daha iyi korumaya alınması zorunludur.”

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Gözet açıklamasında, “Yapılan düzenleme ile 20 yıllık ot geliri tahsil edilip hazineye gelir kaydedildikten sonra bu parayla saman ithal edilmesi mi düşünülmektedir?” diye sordu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.