Gıda Hattı

Tuzla bakteriler nasıl öldürülür?

4 Kasım 2021, 13:13
Paylaş
Tuzla bakteriler nasıl öldürülür?

Dünyada bir trilyondan fazla mikroorganizma türü olduğu ve bu türlerin büyük çoğunluğunun bakteri olduğu düşünüldüğü tahmin ediliyor. Ancak bu bakteri türlerinin çoğu insanlar için zararlı değil. Yani hastalığa neden olmuyor. Bakterilerin sadece yüzde 1'inin hastalığa neden olduğuna inanılıyor. 

Doğal olarak çoğu insan bakteriyel enfeksiyonlardan kaçınmak ister. Antibiyotikler ve uygun hijyen kuralları, zararlı bakterileri önlemenin en yaygın yolu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bakterilerden kurtulmanın basit yolları var mıdır?

Bakterileri öldürebilen en basit yöntemlerin başında tuz geliyor. Tuz, suyu emerek bazı bakteri türlerini etkili bir şekilde öldürüyor. Osmoz olarak bilinen bir süreçte, su, hücre zarının her iki tarafındaki tuz konsantrasyonlarını dengelemek için bir bakteriden geçiyor. Su olmadan, enzimler gibi bakteri proteinleri işlev göremez ve sonunda hücre kendi üzerine çöker.

Tuzun antibakteriyel özellikleri bazı günlük kullanımlar için faydalı olsa da, enfeksiyonunuz olduğunda tuza güvenmemelisiniz. Bakteriyel bir enfeksiyonunuz olduğuna inanıyorsanız uygun tedaviler için bir doktora görünmek en iyi yoldur.

Tuzu antibakteriyel olarak nasıl kullanabiliriz?

Tuzlu su ile durulama

Tuzlu suyla gargara yapmak, çürüğe neden olan zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olabiliyor. Bu şekilde gargara yapmanın faydaları arasında yukarıda açıklandığı gibi ozmoz sonucu bakterileri doğrudan öldürmek ve ağzınızdaki pH'ı geçici olarak yükseltmek yer alıyor. Bu durum çoğu oral bakterinin yaşayamayacağı alkali bir ortam yaratıyor.

Basitçe yarım çay kaşığı ile ılık bir fincan suyu karıştırıp  gargara yapmak uygun olabiliyor. Ancak tuzlu suyu yutmamak gerekiyor.

Kesme tahtaları ve tezgahları yıkamak için

Bu gibi yüzeylerdeki bakterileri öldürmek ve oluşabilecek üremeleri  önlemek için kesme tahtaları ve tezgahlar gibi bakterilerin üreme  eğilimi olan yüzeylere doğrudan tuz sürebilirsiniz.

Gıdaları korumak için

Salamura olarak adlandırılan bu işlemi yapmak için tuz ve suyu bir ölçü tuza beş ölçü su oranında olacak şekilde karıştırırsınız . Daha sonra bu karışımı uygun gıdalara ekleyebilirsiniz. Bu hem bakteri üremesini önler hem de zaten gıdada bulunan bakterilerin çoğunu öldürür.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.