AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Tuz Gölü’ndeki ölü flamingolar zehirlenmemiş!

Tuz Gölü’ndeki ölü flamingolar zehirlenmemiş!
15 Temmuz 2021, 08:48

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerine ilişkin ilk incelemede zehirlenme bulgusuna rastlanmadığını açıkladı. Pakdemirli, “Suyun azalması ve sudaki konsantrasyonun artması ile birlikte susuz kalan ve uçamayan yavrularda ölümler gözleniyor” dedi.

Ankara, Aksaray ve Konya sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü’nün Konya İli Cihanbeyli ilçesi Gölyazı Mahallesi sınırlarında ölü bulunan flamingolara (allı turna) ilişkin araştırma ve soruşturma sürüyor.

İstanbul Yenikapı'da biyoçeşitliliğin artması için Marmara Denizi'ne kalkan ve levrek bırakan, Yenikapı Balıkçı Barınağı ve Çevresinde müsilaj incelemesi yapan, denize yapay resif ve midye bırakılması çalışmalarına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valiliğince araştırma ve soruşturma başlatılan flamingo ölümlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Susuz kalan yavrularda ölümler gözleniyor”

Marmara Denizi'nin yüzeyinde müsilajın neredeyse sıfırlandığını kaydeden Pakdemirli, yüzeyin altında bir miktar olsa da bununla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Tuz Gölü'ndeki flamingo ölümleriyle ilgili de bilgi veren Pakdemirli, şunları söyledi:

"Gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. Daha önceden de bu tarz, yavrularda ölümlerin takip edildiği yıllar oldu. 1.000 kadar yavru ölümü var gibi gözüküyor. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin yaptığı incelemeye göre herhangi bir zehirlenme yok. Buradaki suyun azalması, sudaki konsantrasyonun artmasıyla beraber susuz kalan ve uçamayan yavrularda ölümlerin gözlendiği gözüküyor.

Bu konuyla ilgili gerekli tedbirler alındı. Konunun çevredeki kuyularla ve tarımsal sulamayla doğrudan veya dolaylı bir bağı olmadığını da ifade etmek isterim. Konu etraflı bir şekilde şu anda hem tarafımızca hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca da soruşturuluyor."

“Flamingo ölümlerini araştırıyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, şunları kaydetti:

“18 tane özle çevre koruma bölgesi var. Bunlardan bir tanesi de Tuz Gölü özel koruma çevre bölgesi. 1997 yılında buradaki flamingo sayısı yaklaşık 4 bin civarında iken, 2020 yılında 20 bin tane flamingo tespit edildi. Yavru flamingoların ölüm haberi bizi üzdü. Haberi alır almaz Konya Valiliğimiz ölüm nedenlerine ilişkin araştırmayı başlattı. Bu çerçevede gerek üniversitelerimiz, gerek bakanlıklarımız nezdinde tüm araştırmalar yapılmaktadır.

Ölüm nedenlerinin ne olduğu, buna ilişkin sorumlular, bu sorumluluklarla ilgili problemler neyse araştırmasını yapıyoruz. İklimin değiştiğini her ortamda dile getiriyoruz. İklim değişikliği Orta Anadolu Bölgesinde su kaynaklarının azalması gibi problemleri beraberinde getiriyor. İklim Değişikliği etkilerini aza indirmek adına adımlar atıyoruz. Artık bazı olaylar sadece kendisini ilgilendirmiyor, birçok etkenle birlikte şehre, bitki türüne zarar verebiliyor. Bunları korumak adına iklim değişikliğiyle mücadelemizi topyekün sürdürmek zorundayız. Küçücük flamingolar gibi başka türler yok olmasın diye gerekli çalışmaları sürdüreceğiz.”

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.