AramaArama
Gıda Hattı

Tuz alımında sosyoekonomik durum da etkili!

16 Eylül 2015, 10:26
Paylaş
Tuz alımında sosyoekonomik durum da etkili!

İtalya’da yapılan bir araştırma, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tuzun azaltılması girişimlerine karşılık, özellikle düşük gelir grubundaki kişilerin ucuz olduğu için sağlık zararlarını göz ardı ederek tuzlu gıdaları tüketmeye devam ettiğini ortaya koydu.

İtalya’da tuz alımının sosyoekonomik durum ve coğrafi bölgelere göre dağılımını inceleyen İngiltere merkezli bir araştırma ekibi, ülkedeki tuz alımının yoksul kesimde çok daha fazla olduğu sonucuna vardı. Tuz alımı ve tuzu azaltma stratejilerinde sosyal eşitsizlik olduğunu ortaya koyan araştırma ekibinden DSÖ Danışmanı Prof. Francesco Cappuccio ve meslektaşları, bu sonucun, tuz oranı düşük gıdaların sağlık faydalarının bu faydalara en çok ihtiyaç duyan kişilere ulaşmadığı anlamına geldiğinin altını çizdiler.

Araştırmanın Avrupa genelinde gelir düzeyi düşük insanların, gelir düzeyi yüksek insanlara kıyasla daha fazla tuz tükettiğini gösterdiğini belirten Prof. Cappuccio, bu tür ucuz, sağlıksız ve tuzlu gıdaları üreten gıda üreticileri ve dağıtıcıların engellenmesi konusunda hükümetlere uyarıda bulundu.

Hükümetlerin üreticilerin ucuz ve tuzlu gıda üretmesini, dağıtıcıların da bu ürünleri satmasını engelleyerek bir şeyler yapması gerektiğini kaydeden Cappuccio’ya göre, bu tür gıdalar ucuz olduğu için özellikle düşük gelir grubundaki kişiler tarafından sağlık zararları göz ardı edilerek tüketiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.