Gıda Hattı

Tütün üreticisinden gece protestosu!

3 Temmuz 2021, 22:11
Paylaş
Tütün üreticisinden gece protestosu!

Sarmalık tütün ticareti yapan kişiler hakkında hapis cezası öngören yasanın 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesine tepki gösteren binlerce Adıyamanlı tütün üreticisi ‘Tütünüme Dokunma’ eylemi başlattı. Adıyaman-Malatya yolunu trafiğe kapatan, gece boyunca protestolarını sürdüren tütüncülere, CHP’li Abdurrahman Tutdere de destek verdi.

Sarmalık tütün ticareti yapan kişiler halkında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası öngören yasa, bir yıllık geçiş sürecinin ardından 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

Yasayla birlikte tek geçim kaynaklarının ellerinden alınmasına tepki gösteren binlerce Adıyamanlı tütün üreticisi, Adıyaman-Malatya yolunu trafiğe kapatarak “Tütünüme Dokunma” eylemi başlattı. Gece boyunca Adıyaman-Malatya yolundaki eylem alanına gelen CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere de destek verdi.

“Tütüncünün feryadına kulak verecek bir vicdanı göremedik”

Tütüncülere hapis cezası öngören yasanın ertelenmesi için büyük bir çaba sarf ettiğinin altını çizen Tutdere, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte AKP iktidarının Adıyamanlı tütün üreticilerinin ekmeklerini ellerinden aldığını ifade etti.

Yaşanacak mağduriyetleri aylar öncesinden gördüğünü ve birçok platformda konu hakkında iktidara çağrılarda bulunduğunu ifade eden Tutdere, şunları söyledi:

“Adıyamanlı tütün üreticilerinin ekmeğiyle, aşıyla oynamayın dedik. Bu çağrımızı Çelikhan Meydanı’ndan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul kürsüsünden, Yargı Reformu’nun görüşüldüğü komisyondan yaptık, olmadı.

Tütünden sorumlu Tarım ve Orman Bakan Yardımcısıyla görüştüm, olmadı. TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüştüm, “Elinizi vicdanınıza koyun ve geçimini tütünden sağlayan fakir fukaranın mağdur olmaması için bu yasayı erteleyelim. Daha sonradan toptan bu cezayı ortadan kaldıracak çalışmalar yapalım” dedim. Maalesef Adıyamanlının feryatlarına kulak verecek bir vicdanı bu saate kadar daha görmedik.”

“Kimse tütüncünün eğileceğini sanmasın”

Tütün mücadelesinin siyaset üstü bir onur mücadelesi olduğunun altını çizen CHP’li Tutdere,  “Tütün mücadelesi, gelecek mücadelesidir. Türkiye’yi yönetenler bu sorunu çözmek zorundadır. İktidar bu sorunu çözünceye kadar bizlerin nefesini enselerinde hissedecekler. Siz ekmeğiniz için, geleceğiniz için bu kararlı, onurlu ve cesaretli duruşunuzu ortaya koyduktan sonra sizin bu duruşunuzun karşısında hiçbir güç dayanamaz.” dedi.

“3 büyük sigara şirketi memnun olacak diye yüzbinlerce insanı kimsenin mağdur etmeye hakkı yoktur” ifadelerini kullanan Tutdere, “Şu anda hepimizin ortak paydası tütündür. Bu ortak paydada anayasal haklarımızı kullanarak, demokratik tepkimizi sonuna kadar ortaya koyacağız. Kimse tütüncünün eğileceğini, bir santim geri adım atacağını sakın aklından geçirmesin. Türkiye’nin dört bir yanında bu işten ekmeğini kazanan bütün onurlu insanlar, bu işi çocuklarının geleceği olarak görüyorlar ve bu işin bilincindeler. Kimse tütüncünün aklıyla dalga geçmesin, tütüncünün geleceğine de ipotek koymasın. 100 yıldır bu topraklarda dedelerimizin, atalarımızın ürettiği, sattığı ve bu meydandaki herkesin canında, kanında faydası olan tütüne hangi el uzanırsa o eli kırarız, kim göz dikerse de o gözü de çıkarırız.” diye konuştu.

CHP’li Tutdere, tütün için verilen onur mücadelenin yüz yıl sonra dahi onurla anılacağını belirterek, tütüncülere, “Çelikhan'da, Adıyaman'a destan yazdınız. Tarihe not düştünüz. Tarihe altın harflerle geçecek onurlu bir mücadeleyi bugün bu meydanda siz yazdınız. Sizin çocuklarınız, torunlarınız 100 yıl da geçse bu onurlu mücadeleyi saygıyla selamlayacak, hepinize bu onurlu davranışından dolayı iftihar edecek.” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.