Gıda Hattı

Tütün nasıl yetiştirilir? Tütün nerede yetişir? Tütünün faydaları nelerdir?

20 Ekim 2021, 17:52
Paylaş
Tütün nasıl yetiştirilir? Tütün nerede yetişir? Tütünün faydaları nelerdir?
Tütün nasıl yetiştirilir? Tütün nerede yetişir? Tütünün faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Tütün hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Tütün nasıl yetiştirilir? Tütün nerede yetişir? Tütünün faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Tütün hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Tütün nasıl yetiştirilir?

Tütün ekimi için toprak sonbaharda işlenir. İlkbaharda tarla dikime hazırlanır. Tohum ekilmeden önce suda ıslatılır ve ilkbaharda erkenden yastıklara ekilir. Tütün yastıklarının güneşli bir yerde kurulması lazımdır. Fide yastıklarında ot savaşı, sulama ve gübreleme iyi yapılmalıdır. Fideler 6–8 cm olduğu zaman tarlalarda açılan yerlere dikilir. Dikim genelde donlar geçtikten sonra mayıs'ta yapılır. Ayrıca iyi ve nitelikli tütün elde etmek için çiçeklenmenin başlangıcında bitki üstünde 10-15 yaprak kalacak şekilde üst kısmından kesilir. Bu işleme uç alma denir. Tütün 90-120 günde yetişir. Temmuz başından beri hasat edilmeye başlanır. Hasat el ile günün erken saatlerde yapılır. Kurutma işlemi birkaç şekilde yapılır (güneşte, ambarda, bacada kurutma). Kurutma tamamlandıktan sonra depolara alınan yapraklar suyla ıslatılır (tavlama) yumuşayan yapraklar ayrıldıktan sonra denklenir ve ticarete sevk edilir.

Tütünde kalite son derece önemlidir. Tütünün kalitesi üstünde iklimin önemli rolü vardır. Bu nedenle tütünün belirli iklim ve toprak koşulları altında yetiştirilmesi gerekir. Kumlu-tınlı, humuslu ve su tutmayan topraklarda iyi yetişir.

Tütün hangi bölgede yetişir?

Kıraç topraklarda çok daha iyi yetişen tarım ürünüdür. Tütün olgunlaşma döneminde nem ve sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. Sigara, puro ve kimya sanayisinde ham madde olarak kullanılıyor. Yetiştirilen tütünler kurutularak işlenir. Türkiye'de iklim ve toprak koşullarına göre farklı bölgeler de tütün üretimi yapılmaktadır. Ege Bölgesi'nde: Manisa, İzmir, Denizli, Aydın, Uşak Muğla, Marmara Bölgesi'nde; Balıkesir, Bursa, Karadeniz Bölgesi'nde; Samsun, Doğu Anadolu Bölgesi'nde Bitlis, Muş, Malatya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Adıyaman, Akdeniz Bölgesi'nde; Hatay ve çevresi tütün üretimi yapılan belli başlı alanlardandır. Türkiye'de tütün üretimi devletten alınan yasal izinle yapılmaktadır. Türkiye, Gıda ve Tarım Örgütü'nün 2005 verilerine göre dünyada en fazla tütün eken 6. ülke konumundadır.

Tütün hangi mevsimde yetişir?

Tütün fideleri 45 ila 60 günlük bir zaman aralığında yetiştirilerek, 15 Nisan–20 Mayıs tarihleri arasındaki ideal dikim vaktine yetiştirilmektedir. Tütünün normal bir gelişme gösterebilmesi ve yaz kurusu nitelikli ürün elde edilebilmesi için, mümkün olduğu kadar dikimin erken yapılması gerekiyor.

Tütünün faydaları nelerdir?

Her ne kadar genel itibari ile zararları ile öne çıksa dahi tütün hem de farklı faydalar sunar. Bu faydalar genel olarak günlük hayatta değerlendirilen ürünler olarak ön plana çıkıyor.

  • Kolonya yapımında kullanılır ve hoş kokusu ile ortamı rahatlatır.
  • Yüksek oranda yağ içerdiği için farklı türlerde sabun yapılabilir.
  • Birçok farklı böcek türünün ortamdan uzaklaştırılması adına kullanılır.
  • Küçük kesiklerdeki kanı durdurmak için etkilidir.
  • Su ile kaynatılarak kullanıldığı zaman bit, pire ve kene gibi pek çok değişik zararlının ortamdan uzaklaşmasını sağlar.
  • Tütsü olarak da pek çok farklı ortamda kullanılır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.