Gıda Hattı

Tuskon'dan 2. Ticaret Köprüsü

3 Aralık 2007, 17:40
Paylaş

Geçen yıl ilki düzenlenen ‘Türkiye- Avrasya Dış Ticaret Köprüsü 2’ programının açılışı 04–05 Aralık 2007 tarihlerinde İstanbul gösteri merkezinde yapılacak.

Türkiye ihracatı için önemli girişimlere öncülük yapan Türkiye işadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Afrikalı işadamlarından sonra Avrasyalı meslektaşlarını da Türk müteşebbislerle buluşturuyor.

12 ülkeden 495 yatırımcı, Dış ticaret Müsteşarlığı’nın desteğiyle bir araya gelerek “Türkiye –Avrasya dış ticaret” zirvesinde işbirliği imkânlarını görüşmeye başlayacak. Bölgenin zenginliklerinden Türkiye’nin daha fazla yararlanmasını amaçlayan ve iki gün sürecek olan zirve kapsamında 5 milyar dolar olan ihracatın 15 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Ayrıca toplantılarda 16 bin iş görüşmesi ve ilk aşamada 1 milyar dolarlık bağlantı yapılması hedefleniyor. Türkiye’den de 1500 işadamının katılacağı ve kontenjanları günler öncesinden dolan zirveyi düzenleyen TUSKON, 22 milyon kilometrelik bir coğrafyayı kaplayan ve 1 trilyon doların üzerinde resmi gelirin bulunduğu Avrasya’da iş adamlarına yeni fırsatlar sunuyor. Dünya petrol üretiminin yüzde 15’i, doğalgaz üretiminin ise yüzde 33’ü Avrasya’da üretiliyor.

Bu enerji kaynakları, yeni boru hatlarıyla dünya pazarlarına ulaştırılıyor. Özellikle Rusya , Ukrayna ve Kazakistan, petrol ve doğalgaz satışlarından büyük birikimler elde ediyor. Zirvede sermaye birikimi güçlü, fakat ticaret ve üretimi iyi olmayan ülkelerden tekstil, gıda üretim ve işlemesi, tarıma dayalı işletmeler, otomotiv yan sanayii, beyaz eşya ve makine konusunda büyük talepler gelmesi bekleniyor.

Avrasya bölgesinden 63 kişilik protokol içerisinde 12 ülkeden 20 Bakanın yanı sıra 43 üst düzey bürokrat ve ticaret odası başkanı da yer alacak. Katılımcı 392 Avrasyalı firma ve 495 iş adamı 1500 yerli müteşebbisle yeni iş imkânlarını görüşecek. 16 bin ikili iş görüşmesi yapılması beklenen toplantılarda 1 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştirilmesi tahmin ediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.