Gıda Hattı

Tüsiad nedir? Tüsiad açılımı nedir? TUSİAD başkanı kimdir? Tüsiad ne demek?

24 Kasım 2021, 00:00
Paylaş
Tüsiad nedir? Tüsiad açılımı nedir? TUSİAD başkanı kimdir? Tüsiad ne demek?
Tüsiad nedir ve TUSİAD başkanı kimdir gibi sorularla birlikte Tüsiad açılımı nedir soruları sıklıkla merak ediliyor. Peki Tüsiad ne iş yapar? İşte tüm detaylar...

Tüsiad nedir, TUSİAD başkanı kimdir ve Tüsiad açılımı nedir soruları, son dönemlerde birçok kişi tarafından internet üzerinden araştırılıyor. Peki Tüsiad ne demek? Tüsiad üyeleri kimler ve Tüsiad ne iş yapar? İşte TUSİAD ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Tüsiad nedir?

1971 yılında kurulan TÜSİAD, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur.

TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir.

Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsendiği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar.

Genel Merkezi İstanbul’da olan TÜSİAD’ın Ankara’da temsilciliği, Brüksel, Washington D.C., Berlin, Londra, Paris’te uluslararası temsilcilikleri, Çin, Silikon Vadisi ve Körfez ağları bulunmaktadır.

TÜSİAD, Avrupa özel sektörünün temsilcisi olarak kabul edilen şemsiye örgüt Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu’nun (BusinessEurope) 1987 yılından bu yana üyesidir.

Tüsiad açılımı nedir?

TÜSİAD kurumunun açılımı da merak edilen konular arasında bulunuyor. TÜSİAD'ın açılımı, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'dir. TÜSİAD, bu kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır.

TÜSİAD'ın açılımı için TÜSİAD sitesinde şu bilgi yer alıyor:

Genel Kurul gündemi çerçevesinde TÜSİAD’ın açık isminin “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” olarak değiştirilmesine oy birliği ile karar verildi. Bu değişiklik ile birlikte derneğin kısaltması olan “TÜSİAD” markası kullanılmaya devam edilecek.

Genel Kurul gündeminde bu değişiklik önerisine ve gerekçesine ilişkin şu ifadeler kullanıldı.

"Tüzüğümüzün 2. Maddesi’ndeki amaçlarımız arasında 'kadın-erkek eşitliğini gözetmek' amacı bulunmakta ve derneğimiz bu amaç doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Derneğimizin adında geçen 'işadamları' kelimesinin, tüm üyelerimizi kapsayacak, dernek amaç ve faaliyetleri ile eşgüdümlü olacak ve 21. yüzyılın gerek ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde 'iş insanları' olarak değiştirilmesi önerilmektedir. Bu isim değişikliği derneğimizin kısaltması olan TÜSİAD markasının kullanımında bir değişikliğe yol açmayacaktır."

TUSİAD başkanı kimdir?

İtalyan asıllı iş adamı Simone Kaslowski, 20 Şubat 2019 tarihinde Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı seçildi.

TUSİAD başkanı Simone Kaslowski kimdir?

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984 yılında mezun olduktan sonra, 1985 yılında aile şirketi olan Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde göreve başladı.

Organik Kimya üretim ürünlerinin ihracat pazarını geliştirme yönünde çalışmalar yapan Kaslowski 1993 yılında Organik Kimya’nın satış bölümü yöneticisi oldu. Yatırım projelerinde aktif olarak görev aldı. 1995 yılında Organik Kimya CEO’su olan ve Yönetim Kurulu Üyeliği’ni üstlenen Kaslowski firmanın büyümesine liderlik etti. Halihazırda 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren Organik Kimya, İstanbul’da Kemerburgaz ve Tuzla’da, yurtdışında ise Hollanda’nın Roterdam ve İsviçre’nin Lugano kentlerindeki üretim tesislerinde yılda 250 bin ton kapasiteyle üretim yapıyor ve distribütörlük faaliyetleri yürütüyor.

Simone Kaslowski kimya sektörünün gelişimi için önemli sivil toplum projeleri geliştirilmesine öncülük yaptı ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği bünyesinde “Kimya İhtisas Bölgesi” Chemport projesinin hayata geçirilmesine yönelik girişimlere katkıda bulundu. TÜSİAD bünyesindeki çalışmalarına ilk olarak Kimya Görev Gücü Başkanlığı görevini üstlenerek başladı. 2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. Kaslowski TÜSİAD Yönetim Kurulu'ndaki sorumlulukları kapsamında başta AB ve ABD olmak üzere Türkiye'nin küresel ilişkilerinin geliştirilmesi yolunda çalışmalar gerçekleştirmiştir. 2017 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kaslowski, 20 Şubat 2019 tarihli Genel Kurul Toplantısı’nda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmiştir. Kaslowski evli ve üç çocuk babasıdır. İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

Tüsiad ne iş yapar?

Türkiye'nin çağdaşlık ilkeleri benimsemesiyle ortaya çıkan TÜSİAD ülke ekonomisini kalkındırmayı hedefleyen ve bu yolda çalışmalar yapan bir dernektir. Ülkenin ekonomik kalkınmasından sonra sosyal kalkınmasını da hedefleyen bir dernektir. TÜSİAD bu bağlamda projeler geliştirir ve projelere destek verir. Bu şekilde ulusal ekonomik politikalara da destek vermiş olur. Küresel rekabet düzeyine katkı sağlayan ülkenin kalkınmasını hedefleyen bir dernektir.

Tüsiad üyeleri kimler?

Başkan:
Simone Kaslowski
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan Yardımcısı:
Murat Özyeğin
Parlamento ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Eş Başkanı - Ekonomi ve Finans Yuvarlak Masa Başkanı

Başkan Yardımcısı:
Mehmet Tara
Sayman

Başkan Yardımcısı:
Bahadır Balkır
Üye ve Paydaş Etkileşimi

Üye:
Batu Aksoy
Kalkınma Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
Cevdet Alemdar
Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
Fatih Kemal Ebiçlioğlu
Yatırım Ortamı ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masaları Başkanı

Üye:
İrem Oral Kayacık
Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
Serkan Sevim
Dijital Türkiye Yuvarlak Masa Başkanı - Kaynak Geliştirme

Üye:
Önder Sezgi
Parlamento ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Eş Başkanı - Vergi

Üye:
Elvan Ünlütürk
Sosyal Politikalar Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
B. Can Yücaoğlu
Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
Ebru Dicle
Genel Sekreter

TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri ve Sorumlu Oldukları Alanlar

Oya Narin 
Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

İzel Levi Coşkun 
Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Emre Eczacıbaşı 
Sosyal Politikalar Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Cem Tüfekçi 
Üye ve Paydaş Etkileşimi

Serpil Veral 
Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Meltem Akol 
Yatırım Ortamı Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Azmi Gümüşlüoğlu 
Yatırım Ortamı Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Öget Kantarcı 
Dijital Türkiye Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Özgür Tanrıkulu 
Enerji ve Çevre Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Özgür Tanrıkulu 
Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkan Yardımcısı

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.