Gıda Hattı

Tüsiad başkanı kim? TÜSİAD ne iş yapar ve nedir? Tüsiad açılımı nedir?

15 Haziran 2022, 16:10
Paylaş
Tüsiad başkanı kim? TÜSİAD ne iş yapar ve nedir? Tüsiad açılımı nedir?
Tüsiad başkanı kim ve TUSİAD nedir gibi sorularla birlikte Tüsiad açılımı nedir soruları sıklıkla merak ediliyor. Peki Tüsiad ne iş yapar? İşte tüm detaylar...

Tüsiad başkanı kim? Tüsiad nedir ve Tüsiad açılımı nedir soruları, son günlerde sıklıkla merak ediliyor. Peki Tüsiad ne demek? Tüsiad üyeleri kimler ve Tüsiad ne iş yapar? Tüsiad başkanı kim? İşte TUSİAD ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Tüsiad nedir?

1971 yılında kurulan TÜSİAD, Türkiye’nin önde gelen girişimcilerinin ve iş dünyası yöneticilerinin oluşturduğu gönüllü bir iş dünyası kuruluşudur.

TÜSİAD, üyelerinin temsil ettiği kuruluşlar itibariyle Türkiye ekonomisinde üretim, katma değer, kayıtlı istihdam ve dış ticaret gibi alanlarda önemli temsil yeteneğine sahiptir.

Çalışmaları ile rekabetçi piyasa ekonomisi, sürdürülebilir kalkınma ve katılımcı demokrasi anlayışının benimsendiği bir toplumsal düzenin oluşmasına katkı sağlamayı amaçlar.

Genel Merkezi İstanbul’da olan TÜSİAD’ın Ankara’da temsilciliği, Brüksel, Washington D.C., Berlin, Londra, Paris’te uluslararası temsilcilikleri, Çin, Silikon Vadisi ve Körfez ağları bulunmaktadır.

TÜSİAD, Avrupa özel sektörünün temsilcisi olarak kabul edilen şemsiye örgüt Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu’nun (BusinessEurope) 1987 yılından bu yana üyesidir.

Tüsiad açılımı nedir?

TÜSİAD kurumunun açılımı da merak edilen konular arasında bulunuyor. TÜSİAD'ın açılımı, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'dir. TÜSİAD, bu kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır.

TÜSİAD'ın açılımı için TÜSİAD sitesinde şu bilgi yer alıyor:

Genel Kurul gündemi çerçevesinde TÜSİAD’ın açık isminin “Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği” olarak değiştirilmesine oy birliği ile karar verildi. Bu değişiklik ile birlikte derneğin kısaltması olan “TÜSİAD” markası kullanılmaya devam edilecek.

Genel Kurul gündeminde bu değişiklik önerisine ve gerekçesine ilişkin şu ifadeler kullanıldı.

"Tüzüğümüzün 2. Maddesi’ndeki amaçlarımız arasında 'kadın-erkek eşitliğini gözetmek' amacı bulunmakta ve derneğimiz bu amaç doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Derneğimizin adında geçen 'işadamları' kelimesinin, tüm üyelerimizi kapsayacak, dernek amaç ve faaliyetleri ile eşgüdümlü olacak ve 21. yüzyılın gerek ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde 'iş insanları' olarak değiştirilmesi önerilmektedir. Bu isim değişikliği derneğimizin kısaltması olan TÜSİAD markasının kullanımında bir değişikliğe yol açmayacaktır."

Tüsiad başkanı kim?

Türkiye'nin %100 yerli sermayeli en büyük yalıtım firması olan ODE Yalıtım'ın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, 29 Mart 2022 tarihinde gerçekleşen TÜSİAD Genel Kurulu'nda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçildi

TUSİAD başkanı Orhan Turan kimdir?

Orhan Turan, 1981 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı da tamamlayan Orhan Turan, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde lisansüstü seviyesinde ders verdi.

Milliyet Gazetesi, CNNTürk ve Ernst & Young işbirliğiyle yapılan Yılın Girişimcisi yarışmasında 2008 yılında "Yılın Girişimcisi" ödülünü alan Orhan Turan, Monte Carlo'da düzenlenen "Dünya Yılın Girişimcisi" yarışmasında Türkiye'yi temsil etti.

İş hayatı boyunca sivil toplum örgütlerinde görev almaya büyük önem veren Orhan Turan, sivil toplum kuruluşlarında 30 yıldır aktif görev almaktadır. Bu kapsamda Isı, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin (İZODER) kurulmasında aktif rol aldı. 1997-1999 yılları arasında İZODER'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Turan, 2007-2011 yılları arasında iki dönem de İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin de (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Turan, 2018-2022 yılları arasında TÜRKONFED'in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.

18 yıldır TÜSİAD üyesi olan Orhan Turan, TÜSİAD'ın Yönetim kurullarında ve Denetleme Kurulu'nda görev aldı. Turan 29 Mart 2022 tarihinde düzenlenen TÜSİAD Genel Kurulu'nda TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçildi.

Evli ve bir çocuk babası olan Turan, iyi derecede İngilizce biliyor.

Tüsiad ne iş yapar?

Türkiye'nin çağdaşlık ilkeleri benimsemesiyle ortaya çıkan TÜSİAD ülke ekonomisini kalkındırmayı hedefleyen ve bu yolda çalışmalar yapan bir dernektir. Ülkenin ekonomik kalkınmasından sonra sosyal kalkınmasını da hedefleyen bir dernektir. TÜSİAD bu bağlamda projeler geliştirir ve projelere destek verir. Bu şekilde ulusal ekonomik politikalara da destek vermiş olur. Küresel rekabet düzeyine katkı sağlayan ülkenin kalkınmasını hedefleyen bir dernektir.

Tüsiad üyeleri kimler?

Başkan:
Orhan Turan
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan Yardımcısı:
Murat Özyeğin
Parlamento ve Kamu Kurumları ile İlişkiler Eş Başkanı - Ekonomi ve Finans Yuvarlak Masa Başkanı

Başkan Yardımcısı:
Serpil Veral
İş Dünyası Kuruluşları ile İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Başkan Yardımcısı:
Bahadır Balkır
Üye ve Paydaş Etkileşimi

Üye:

Cevdet Alemdar
Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Yuvarlak Masası Başkanı

Üye:
İzel Levi Coşkun
Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masası Başkanı

Üye:
Ozan Diren
Tarım, Gıda ve Hizmetler Yuvarlak Masası Başkanı

Üye:
Fatih Kemal Ebiçlioğlu
Sanayi Politikaları ve Şirket İşleri Yuvarlak Masası Başkanı

Üye:
Perihan İnci
Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eşbaşkanı

Üye:
Çağatay Özdoğru
Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Eşbaşkanı

Üye:
Elvan Ünlütürk
Sosyal Politikalar Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
B. Can Yücaoğlu
Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masa Başkanı

Üye:
Ebru Dicle
Genel Sekreter

TÜSİAD Yönetim Kurulu yedek üyeleri

 • Meltem Akol
 • Gülesin Atalay
 • Kaan Bilecik
 • Ayşe Boyner
 • Emre Eczacıbaşı
 • Azmi Gümüşlüoğlu
 • Aslı Güreşcier
 • Mehmet Salih Özen
 • İzzet Özilhan
 • Durmuş Topcu
 • Cem Tüfekçi
 • Feyyaz Ünal

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı

Tuncay Özilhan

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcıları

Başkan Yardımcısı
Ömer M. Koç

Başkan Yardımcısı
Arzuhan Doğan Yalçındağ

Başkan Yardımcısı
Nazlı Ümit Boyner

Başkan Yardımcısı
Ömer Aras

Üye
Ahmet Agah Uğur

Üye
Tayfun Bayazıt

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.