Gıda Hattı

TÜSİAD Başkanı Kaslowski: “Ülke olarak fakirleşiyoruz”

19 Kasım 2021, 14:07
Paylaş
TÜSİAD Başkanı Kaslowski: “Ülke olarak fakirleşiyoruz”

Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin ne gerçekten piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıdığını vurgulayan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, “Aksine bilançolar açısından çok daha maliyetli ve riskli bir süreçle karşı karşıyayız. Ülke olarak fakirleşiyoruz. Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı: Enflasyonu kontrol etmek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın faizi 100 baz puan indirimle yüzde 15’e çektiği Kasım ayı olağan toplantısından bir gün önce yaptığı açıklamada, işadamlarını, özellikle TÜSİAD’ı isim vererek, “faizler iniyor, neden kredi almıyorsunuz?” ifadeleriyle suçlamıştı.

“Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra, döviz kurlarında artışların gerekçesi olarak gösterilen Merkez Bankası’nın son faiz indiriminden ise hemen önce faiz indirimlerini, T24’den Murat Sabuncu’ya değerlendirdi.

"Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz. Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı. Nedir o, öncelikle enflasyonu kontrol etmek. Bugün konusu edilen cari açıkla enflasyonu kontrol etme meselesi, en temel iktisadi kurallarla dahi örtüşmüyor. Geldiğimiz noktada ihracatçımız dahi kurda yaratılan bu oynaklığın ve TL'deki değer kaybının öngörülemez noktaya gelmiş olmasından zarar görüyor.

Şirketler tarafına baktığımızda da faiz indiriyoruz maliyet düşürüyoruz söylemleri olmasına rağmen gerçekte bilançolarda yaşanan kur kaynaklı tahribat çok daha maliyetli. Bu kadar faiz indirmemize rağmen, uzun vadeli kredi faizlerine hiçbir şekilde yansıma olmuyor. Merkez Bankası'nın attığı faiz indirimi adımları ne gerçekten piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıyor. Aksine bilançolar açısından çok daha maliyetli ve riskli bir süreçle karşı karşıyayız bugün.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.