Gıda Hattı

Turşu bağırsak sağlığını koruyor!

25 Şubat 2017, 13:41
Paylaş
Turşu bağırsak sağlığını koruyor!

Diyetisyen Evnur Saray, turşu gibi fermente edilmiş sebzelerin diyette yer almasının bağırsak sağlığı için oldukça faydalı olduğunu dile getirdi.

Yemeklerde ya da meze olarak severek tükettiğimiz turşunun bağırsaktan beyin sağlığına kadar pek çok faydası olduğu biliyor muydunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, fermente edilmiş sebzelerin diyetimizde mutlaka yer alması gerektiğini belirterek sofralarımızın vazgeçilmezi turşunun faydalarını sıraladı

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray

Besinlerin korunması amacıyla uygulanan en eski yöntemlerden bir tanesi olan turşu, önemli antioksidanların ve besin maddelerinin üretilmesini sağlıyor.

Turşunun minerallerin biyo-yararlılığını ve protein sindirimini olumsuz yönde etkileyen fitat gibi anti-besin öğelerinin ortadan kaldırılmasını sağladığını açıklayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, turşuyu bir besin çeşidi veya çeşni değil, besin takviyesi olarak da değerlendirebileceğimizi belirtti.

tursu-www.gidahatti.comBağırsak sağlığı genel sağlık durumu için ön şart

Bağırsak mikrobiyotasının sağlıklı durumda olmasının, kişinin genel sağlıklılık durumunu etkilediğini belirten Dyt. Evnur Saray sözlerine şöyle devam etti:

Bağırsaklarımız, insan genomundan 100 kat fazla DNA içerir. Bu bakteriler sindirime yardımcı olmanın yanında, insan vücudunda üretilemeyen maddelerin de sentezini yaparak beslenmeyi destekler. Önemli olan bu bakterileri yerine koyabilmek ve beslenmeleri için gerekli gıdayı verebilmektir.

Probiyotiklerden zengin turşu gibi besin takviyelerini tüketerek, bu mikrobiyal yaşam alanına faydalı olacak şekilde beslenmek bizim genel sağlığımızı da olumlu yönde etkileyecektir.”

kavanoz-tursu-gidahatti

Turşunun faydaları

Turşunun birçok faydası bulunduğuna dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, bunlardan birkaçını sıraladı:

  1. Turşu, bağırsak yolunun sağlığını olumlu yönde etkiler.
  2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  3. Alerjik bir durum varsa iyileşmesine yardımcı olur.
  4. İltihabın hafiflemesini sağlar.
  5. Mikrobiyal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
  6. Grip, soğuk algınlığı semptomlarını azaltıcı, yani pediyatrik bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.
  7. Kilo alımının ve iştah düzeninin kontrol edilmesine yardımcı uygun bağırsak florasının oluşmasını sağlar.
  8. Probiyotiklerin kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösteren araştırmalar var.
  9. Yapılan bazı çalışmalar, bağırsak mikrobiyotasının merkezi sinir sistemi ile iletişim halinde olduğunu ve endişe, karamsarlık, kavrama yeteneği, acı hissi gibi durumları olumlu etkilediğini gösterir.

tuz-gidahattiTurşu tüketirken tuza dikkat

Neredeyse her turşu çeşidinin yüksek oranda tuz içerdiğini belirten Dyt. Saray, tuzun sadece tat vermediğini aynı zamanda anti-mikrobiyal özelliğiyle zararlı ve istenmeyen mikroorganizmaları uzak tutarak turşunun korunmasını sağladığını açıkladı.

Bu nedenle turşu tüketirken dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Dyt. Saray, “Hipertansiyon, yüksek miktarda tuz tüketiminin en önemli risklerinden biri. Hipertansiyon, özellikle yaşlılarda inme ve kalp krizinin temel nedenlerinden. Dolayısıyla, olası riskleri önlemek amacıyla turşu tüketiminin kontrollü olarak yapılması önemlidir” dedi.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.