Gıda Hattı

TÜRKŞEKER, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgilendirildi

13 Kasım 2021, 11:24
Paylaş
TÜRKŞEKER, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgilendirildi

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) portföyündeki 15 şeker fabrikasıyla sektörde faaliyet gösteren Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi (TÜRKŞEKER), Cumhurbaşkanı Kararı ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgilendirildi.

Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi, 3046 sayılı Kanunun 19/A Maddesi ile 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 56 ncı Maddesi Gereğince Tarım ve Orman Bakanlığı ile İlgilendirilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 4803), 13 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

TÜRKŞEKER, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgilendirildi

Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgilendirildi.

Türkiye Şeker Sektöründe en büyük şirket durumundaki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) faaliyetlerini; başta 4634 sayılı Şeker Kanunu ve Şirket Ana Statüsüne göre yürütürken, aynı zamanda 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’a tabii bir şirket. Merkezi Ankara’da olan TÜRKŞEKER; Tarım, İmalat-Gıda, İmalat-Kimya, İmalat-Elektriksiz Makina, İmalat-Meslek Bilim Ölçü Kontrol Optik Donanım sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

15 şeker fabrikası ile üretim yapıyor

Türkşeker, halihazırda, kapasiteleri 1750 - 8500 ton pancar/gün arasında değişen 15 şeker fabrikası ile üretim yapıyor. Ülke genelinde; 15 şeker, 2 makina, 1 Elektromekanik Aygıtlar Fabrikası, 2 alkol, 1 tohum işleme fabrikası ile reel sektöre katkıda bulunan, 1 Araştırma Enstitüsü ile de Ar-Ge hizmeti veren Şirket; İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan Türkiye’nin 500 büyük firmaları listesinde değişik göstergeler bakımından kamu ve özel firmalar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.