Gıda Hattı

TURKOVAC'ın Faz-3 denemeleri, 29 merkezde başladı

24 Haziran 2021, 12:54
Paylaş
TURKOVAC'ın Faz-3 denemeleri, 29 merkezde başladı

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TURKOVAC olarak isimlendirilen yerli Covid-19 aşısının Faz-3 çalışmaları, 29 merkezde gönüllülerin aşılanmasıyla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi tarafından geliştirilen yerli Covid-19 aşısının ismini, TURKOVAC olarak duyurmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, son Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Faz-3 çalışması 40 bin 800 kişi üzerinde yapılacak. Plasebo yerine kıyaslamalı olarak Sinovac'la birlikte yapılıyor olacak. Bununla ilgili izinler alındı ve zaten o çerçevede etik kurul onayını vermiş oldu. Ayrıca Macaristan, Azerbaycan, Kırgızistan'da da Faz-3 çalışması yapılmış olacak. Biz ilave birkaç ülkeyi daha çalışmaya katmaya çalışıyoruz, görüşmeler devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

TURKOVAC, 29 merkezde gönüllülere uygulanıyor

TURKOVAC’ın Faz-3 çalışmaları kapsamında, gönüllüler 29 merkezde aşılarını olabiliyor.

Yerli aşıyı sürecin başından beri takip ettiğini ve hemen gönüllü olduğunu belirten Faz-3 gönüllüsü Bahri Çopur, “Böyle bir çalışmanın içerisinde olmaktan mutlu ve gururluyum. Bilim insanlarımıza güveniyorum. İnşallah en iyisini yapacaklarına inanıyorum. Türk milleti imkan verildiği durumlarda en iyi şekilde başarılı olur. Bunu en iyi şekilde ispatlayacağız inşallah. Başından beri takip ediyordum sürekli, o yüzden çok mutluyum. Bizim aşımızı olmalarını tavsiye ederim. Dediğim gibi bizim bilim insanlarımıza güveniyorum, sonucun da mükemmel olacağına eminim” şeklinde konuştu.

“Çok ciddi sayıda gönüllümüz var”

Merkezde gerçekleştirilen TURKOVAC Faz-3 çalışmaları hakkında bilgi veren Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Bircan Kayaaslan, “Çok ciddi sayıda gönüllümüz ve halkımızdan yoğun bir talep var. Türk aşısını bekleyen kişiler var. Faz-1 ve Faz-2 çalışması güzel bir şekilde sonuçlanmış durumda. Faz-3 çalışmasında da yeterli kişi şu an sağlanacak gibi görünüyor. Bu aşının etkinliğinin, güvenirliliğinin ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinin de ortaya çıkacağı bir çalışma. Daha önce Sinovac çalışmasını da yürütmüştük. O açıdan çok da deneyimliyiz. Çok sayıda kişiyi burada aşılamış durumdayız. Buraya gelen kişilerin aşı gönüllüsü olup olamayacağını değerlendiriyoruz ve eğer bir engel yoksa aşılarını yapıyoruz” dedi.

Kimler gönüllü olabiliyor?

Yerli aşı TURKOVAC’ta Faz3 çalışması için gönüllüler, 18-55 yaş aralığında, Covid-19 geçirmemiş, PCR testi pozitif olmayan, daha önce Covid-19 aşısı yaptırmamış, ayrıca bilgisayarlı tomografisi (BT) testi veya antikoru pozitif olmayan kişiler arasından seçiliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıklardan, Kutanöz Lupus Eritematozus, otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, Guillain-Barre Sendromu, Sjögren Sendromu, Glomerülonefrit, Haşimato hastalığı, HIV ve dev hücreli arterit hastalıklarını taşıyanlar da çalışma dışında bırakıldı.

Belirlenen koşulları sağlayan gönüllüler, e-Nabız sistemi üzerinden başvurularını yapabiliyorlar.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.