Gıda Hattı

Türkiye’yi ihracat üssü yapacak

10 Aralık 2015, 10:31
Paylaş
Türkiye’yi ihracat üssü yapacak

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Philip Morris/Sabancı, kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği toplam 680 milyon dolarlık yatırıma ek olarak, kısa bir süre önce hayata geçirdiği 80 milyon dolarlık yeni yatırımıyla Türkiye’yi ihracat üssü yapmayı hedefliyor.

Philip Morris/Sabancı, peş peşe gerçekleştirdiği yeni yatırımlarla, ülkemizdeki diğer yabancı sermayeli şirketlere örnek oluyor.

filiz-yavuz-diren-www.gidahatti.comEge Bölgesi’ni ihracat ve araştırma üssü yapmayı hedefleyen şirketin yeni yatırımları ve sürdürülebilirlik vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulunan Philip Morris/Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Filiz Yavuz Diren, “Philip Morris/Sabancı ihracat amaçlı kapasite artışına yönelik 80 milyon dolarlık yeni bir yatırım gerçekleştiriyor. Şirket, ayrıca Philip Morris International’ın dünyadaki ilk ve tek Oryantal Tütün Agronomi ve Eğitim Merkezi’ni İzmir Torbalı’daki tesisinde kurdu” bilgisini verdi.

İhracata yönelik 80 milyon dolarlık yeni yatırım

Philip Morris/Sabancı olarak, Türkiye’de yaptıkları 680 milyon dolarlık yatırıma, 2015 yılı içinde 80 milyon dolarlık yeni bir yatırım daha eklemekten mutluluk duyduklarını ifade eden Diren, Türkiye’nin yatırım yapmak için doğru yer olduğuna inandıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“İhracat hacmini ve ihracat yapılan ülke sayısını her yıl artıran şirketimiz, Türkiye’nin en başarılı ihracatçıları arasında yer almaktadır. Hali hazırda İzmir Torbalı’daki üretim tesisimizden, bölge ülkeleri başta olmak üzere, 22 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.  İhracat kapasitemizi artıracak 80 milyon dolarlık son yatırımımızla, Türkiye’yi ihracat üssü yapıyoruz.

G20 Toplantıları kapsamında İstanbul’da gerçekleşen G20 Genç Girişimciler İttifakı Zirvesi’nde de altını çizdiğimiz gibi ülkemiz yetkin ve yetenekli işgücü ile beraber, yatırım potansiyeli ve ihracat yapma kapasitesi yüksek olan bir ülke. Philip Morris/Sabancı olarak, Türkiye’nin ekonomik hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamaktan onur duyuyoruz.”

Tarımsal Kalkınma ve Sürdürülebilir Tarıma destek

Dünya oryantal tütün üretiminde lider konumda bulunan Türkiye’nin 525 milyon dolarlık tütün ihracatı gerçekleştirdiğini vurgulayan Diren, tütün ihracatını artıracak çalışmalarına ilişkin olarak da şunları söyledi:

“Philip Morris International (PMI) son 15 yılda Türkiye’den 2,2 milyar dolar tutarında oryantal tütün alımı gerçekleştirdi.

tütün-www.gidahatti.comTütün tarımında dünya genelinde ciddi bir rekabet var. Türkiye’nin oryantal tütün ihracatındaki liderliğini sürdürmesi ve ihracatını artırması, kalite ve verimin sürekli iyileştirilmesi ile mümkün. Bu amaçla, Philip Morris International’ın dünyadaki ilk ve tek ‘Oryantal Tütün Agronomi ve Eğitim Merkezi’ni İzmir Torbalı’da kurduk. Bu merkezimizde bir yandan verim ve kaliteyi artırıcı projeler geliştiriyoruz, diğer yandan da bu projelerin tarlada uygulanabilmesini sağlayacak eğitimler veriyoruz. Örneğin, çift dikim projesi ile tütün yetiştiriciliğinde verim yaklaşık yüzde 35 artıyor, modern tütün kurutma sistemi ile maliyette yüzde 20 düşüş sağlanıyor.”

Büyümeyi destekleyen sürdürülebilirlik vizyonu

Doğal kaynakların sorumlu bir şekilde kullanılmasının Philip Morris/Sabancı’nın öncelikleri arasında yer aldığını kaydeden Filiz Yavuz Riren, şirketin enerji, su kullanımı ve karbon emisyonlarının düşürülmesi gibi alanlara odaklanarak, ölçülebilir ve uygulanabilir sürdürülebilirlik çalışmaları yürüttüğünün altını çizdi. Diren, sürdürülebilirlik adına globalde ve Türkiye’de yapılan çalışmaları da şöyle özetledi:

philip-morris-international-www.gidahatti.com“Philip Morris International, BM’nin sürdürülebilir kalkınma için küresel hedefler sözleşmesini imzalayarak, iş dünyasında ortak bir kalkınma kültürü oluşturmak üzere evrensel ilkeler öneren yenilikçi kurumsal sorumluluk yaklaşımının parçası oldu. PMI ayrıca, global 2000 şirket arasında karbon ayak izi azaltma ve ölçmede CDP’nin A Listesi adı verilen en iyi yüzde 5’i arasına girdi. 113 şirketin olduğu bu listeye girebilen tek tütün şirketi olan PMI, ayrıca S&P 500 sıralamasında da hızlı tüketim şirketleri arasında listeye giren 2 şirketten biri oldu. İzmir’deki üretim tesisimiz ise üst üste 2 kere PMI’ın dünyadaki en iyi fabrikası seçildi. Gerçekleştirdiğimiz enerji ve su tasarruf projeleri sayesinde, 2010’dan beri birim üretim için harcanan enerji miktarında yüzde 28,4, su miktarında ise yüzde 27,8 oranında tasarruf sağladık. 2010-2014 yıllarında, 7,700 ton CO2 salımının önüne geçildi. Üretim tesisimizde atık yönetimi konusunda da yüzde 99 gibi yüksek bir geri dönüşüm sağlamayı başardık.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.