AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Türkiye'ye gelen yabancı sermaye nasıl katlanır?

Fikri Türkel

TÜM YAZILARI

Fikri Türkel

17 Mart 2016, 18:23

Yabancı sermayenin cazibesi, ekonomik krizler ve sıkı para politikaları sonrası daha da arttı. Bir taraftan yatırım ortamını iyileştirecek, diğer taraftan da para hareketlerinin akışını kendinize çekeceksiniz. İnce ve hassas bir denge gerekiyor.

Fikri Türkel

bilisim-calisma-gidahattiUluslararası danışmanlık yapan kişi ve kuruluşlarla görüştüm. Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde yürütülen küresel sermayenin balans noktalarıyla, son zamanlardaki hareketliliği üzerine uzun bir görüşmeler yaptım. Her cümlede Türkiye'nin dinamizmini görmenin yanı sıra verdiği detaylar, gelecekteki sermaye hareketlerinin stratejisini de açıklıyor.

Yatırım danışmanları, Türkiye'nin ekonomik gelişme dinamizminden çok etkileniyor. Dahası Türkiye'ye gelmek isteyen şirketlere ve yatırımcılara ortamı tanımlarken, "saçının teline kadar motive bir pazar" yorumuyla "hazır olun" diyorlar.

İşte o sohbetlerin içinden özetleyebileceğim notlar:

Yabancı sermaye için teşvik ve vergi gibi uygulamalar bonus niteliğinde. Yabancılar, Türkiye'nin esas genç ve dinamik nüfus ile komşularıyla pozisyonuna bakıyorlar.

Son günlerdeki komşularımızla bozulan ve nüfus yapımızda değiştirilmeye çalışılan durumu bir de böyle yorumlamak gerekiyor.

kuresel-ekonomi-gidahattSatın almalar sadece büyük şirketlere yönelik değil. Mesela son 10 yılda pek duyulmasa da böbrek klinikleri ve güvenlik şirketlerinde fazla satın almalar yaşandı. Mortgage ve emeklilik yasalarındaki değişmeyle sigorta sektöründe büyük satın almalar gerçekleşti ve dahası da gelecek. Haliyle sigorta şirketlerinin başta sağlık olmak üzere diğer ilgili alanları da etkileyecek satın almalar, birleşmeler yaşanacak.

Sırada enerji var. Boru hatları, doğalgaz, elektrik santralları, dağıtım ihaleleri için çok fazla danışmanlık talebi geliyor.

İlaç sektörü de bundan böyle şimdiki gibi olmayacak. Jenerik ilaç, ilaç reklamı, marketlerde ilaç satımı gibi yeni düzenlemeleri yabancılar bekliyor.

Son krizlere ve sıkı para politikalarına rağmen şu yorum ilgimi fazlasıyla çekti:

"Dünyada hiç bu kadar para olmadı. Türkiye'nin ilk 1000 şirketini hazırlamalıyız. Tren kaçmadan bu paradan pay almalıyız.”

Eğer şimdiye kadar Türkiye'nin envanteri çıkarılmış olsaydı ve ilk 1000 şirket, yabancılarla birlikteliğe veya satın almaya hazırlansaydı sermaye akışı nasıl etkilenirdi?

"Gelen sermaye katlanırdı!" Bu sebeple, danışmanlık kurumları ve ajansları araştırma şirketleriyle temasa geçip, çok fazla sektörel raporlar hazırlıyor.

Tarım ve gıda cazip sektörler

Sırada olan diğer cazip sektörler tarım ve gıda. Aslında, bu iki alanı yabancıların daha keşfedemedikleri kanaati hakim. Büyük çiftlik talepleri var; ama 80-100 bin dönümlük arazi bulmak çok zor. Bu yüzden tarım kooperatifleri ile birliklerde büyük satın almalar yaşanacağı söyleniyor.

Türkiye'nin cazibesi sadece ekonomik verilerden kaynaklanmıyor. Gelen yabancı uzman ve yöneticiler; ortamdan memnun olup burada yaşamayı istiyorlar. Diğer taraftan Türkiye bir kariyer merkezi niteliğinde. Gösterilen başarı uluslararası şirketlerde sıçrama imkanı veriyor.

İlgi sadece Türkiye'ye değil. Türk inşaat şirketleri çok güçlü ve dışa açılma arzuları da var. Malum, müteahhitlik hizmetlerinde Türk inşaatçılar dünyada ikinci sırada yer alıyor. Yakında bölgede Türk müteahhitleri yabancı inşaat şirketlerini satın alabilir.

Yani Türk sermayesi dışa da açılma ve küreselleşme sürecini hızlandırıyor.

Unutmayalım ki yabancılar sadece borsaya gelmiyor ve bu süreç her şeye rağmen devam edecek. Gelecek sermayenin katlanması için öncelikle buna inanmamız ve hazırlıklı olmamız yeter...

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.