AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye'nin yeni imaj kampanyaları

17 Nisan 2017, 13:47
Paylaş

Bir ülkenin tanıtımı, iletişimin en zor alanlarından biridir. İsviçre gibi, algısı en yüksek ülkeler için de durum aynıdır.

Fikri Türkel

Malum, Turqulity Programı ile 15 yılı aşkın zamandır uluslararası marka çıkarmak için bir program yürütüyoruz. 10 yılda 10 küresel marka için yola çıkan programda geldiğimiz nokta bellidir. Artık küresel markadan çok, Türk markalarının küresel rekabet stratejilerini güçlendirmek için gayret ediyor.

Bir de son dönemde yapılan düzenleme ile kaldırılan sektörel tanıtım grupları vardı: Fındık Tanıtım Grubu, Şekerli Mamul Tanıtım Grubu, Makina Tanıtım Grubu gibi onlarca grup.

turkiye-imaj-kampanyasi-nihat-zeybekci-ceo-gidahattiYani tanıtım işlerinde epey mesafe katetmiş olmamız gerekiyor.

Türkiye’nin tanıtımı deyince fonksiyonel olarak ve sonuçları itibariyle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) en başta geliyor. İyi ülke tanıtımı ilk önce turizm ve ihracatı etkiliyor da ondan. Ayrıca Turquality Program yönetimi TİM’in bünyesinde artık. Ama yetki ve strateji belirleme Ekonomi Bakanlığında.

Üç hafta önce “Türkiye İmaj Kampanyası” adıyla yeni bir tanıtım kampanyası başlatıldı. Buna göre; Türkiye’de faaliyette bulunan küresel markaların temsilcileri, Türkiye’yi anlatacak. Proje, Ekonomi Bakanlığının öncülüğünde, TİM koordinasyonunda ve TOBB işbirliği ile gerçekleştirilecek.

inflow-travel-summit-2017-gidahattiINFLOW Travel Summit 2017

Bu hafta ise tüm dünyada milyonlarca kişinin seyahat tercihine yön veren içerik üreticileri, bloggerlar ve sosyal medya fenomenleri, 18 Nisan’da düzenlenecek INFLOW Travel Summit 2017 etkinliği için İstanbul’da bir araya geliyor.

Influenser dediğimiz “etki eden, kanaat önderi” diyebileceğimiz, sosyal medyanın TT’leri yani sosyal medya fenomenleri, İstanbul ve Antalya’da izlenimler edinecek ve bunu YouTube, Instagram, Twitter veya Facebook sayfalarında dünya ile paylaşacak.

Bu iki kampanya farklı kollardan yürüyen ama aynı amaca yönelik görünüyor. İkisinin de hareket noktası ve olgunlaştırması farklı yürüdü.

Türkiye İmaj Kampanyası

Türkiye İmaj Kampanyası, 15 Temmuz sonrası alelacele gelişti ama harekete geçmesi uzun sürdü. Önce yurtdışı geziler yapıldı ancak istenilen sonuç alınmayınca küçük bir grupla bir çalıştay düzenlendi ve küresel markaların temsilcilerinin Türkiye’yi dünyaya anlatması tercih edildi. Yani dünya, Türkiye’nin potansiyelini dostlarımızın ağzından dinleyecek.

turkiye-imaj-kampanyasi-laurent-boissier-danone-turkiye-gidahattiMevcut kampanyada şu markaların küresel yöneticileri veya Türkiye CEO’ları yer alıyor:

Fiat Chrysler , Novartis Türkiye , Sberbank,  Samsung Türkiye, GE, Danone Türkiye, Nestle Türkiye, Vodafone Türkiye, BNP Paribas, Toyota Türkiye, Hyundai Assan, Unilever Türkiye, Axa Türkiye, Sanofi Türkiye, Glaxo Smith Kline Bölge ve Ford.

7 ülke tv kanallarında yayınlanacak bu reklam kampanyaları ile 500 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Seçilen ülkeler de önemlidir. Almanya başta olmak üzere, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler öncelikle seçildi.

Amaç, darbe kalkışmasına rağmen Türkiye’de her şeyin sağlıklı yürüdüğünü, dünyanın itibar ettiği markalarla anlatmaktı.

En başta hangi markalar seçildi, ne kadarına ulaşıldı, ne kadarı olumlu cevap verdi bilmiyorum ama ilk izlenimlere göre istenilen dönüşün olmadığı kanaatindeyim.

Öncelikle kampanyanın adı teknik açıdan uygun değildi. “İmaj Kampanyası” yerine “İtibar Kampanyası” yönünde bir içerik ve algı stratejisi izlenmeliydi. İşin bu kısmını reklamcı ve halkla ilişkilercilere bırakıyorum.

Bir diğeri seçilen ülkelerdir. Özellikle referandum süreci öncesinde başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleriyle diplomatik ilişkilerimiz farklı bir kulvara girdi. Bakanlar ve medyanın karşılıklı atışmaları arasında televizyon kanallarında yayınlanacak bir iki reklamın sesi ne kadar etkili olur?

Bugün itibariyle, Türkiye yeni bir döneme girmiştir. Halk oylamasından “Evet” çıkması, küresel yeni stratejileri de zorunlu kılacaktır. Türkiye İmaj Kampanyası da bu bağlamda ele alınmalıdır.

inflow-travel-summit-2017-basin-toplantisi-gidahattiBu hafta, 30 ülkeden gelecek 150 influencer ise INFLOW Travel Summit 2017 etkinliği için İstanbul’da bir arada olacak. Bu sosyal medya fenomenleriyle Türkiye’den de 100 öncü isim yer alacak.

Unutulmamalı ki bu kişiler bağımsızdır ve serbest hareket ederler. Olumlu olabileceği gibi ters tepebilecek mesajlar da verebilirler.

Sosyal medyada yer alacak olan bu 150 etki edicinin mesajlarının, 70 milyon kişiye ve çarpan etkisiyle 150 milyona varması bekleniyor. Sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

Kampanya bütçeleri

Malum, artık katalogdan seyahat planı yapılmıyor. Deneyim sahiplerinin izlenim ve yorumları tercihlerde etkin olabiliyor. Bu bağlamda seyahat ve gastronomi seçeneklerinde iyi mesajların dünya ile paylaşılması beklenebilir.

Bu tür kampanyalar farklı mesajlar ile desteklenmelidir. Keşke, Türkiye İmaj Kampanyası ile birlikte koordine edilseydi…

Malum “Turkey” logosu ve “Discover the potencial” mottosu dört yıl önce seçildi. Bu süreci hatırlayalım:

İş dünyasından reklamcılara, marka danışmanlarından bürokratlara kadar pek çok kesimden görüş alınarak oluşturulan Türkiye Markası konseptini dünyanın ünlü marka ve logo tasarım ajansı Saffron Consultans yürütmüştü.

Saffron'u Digiturk'ten Paraf'a, Turkcell'den Dumankaya'ya yerli markaların logolarında görüyoruz. Ülke ve şehir markalaşmasında da danışmanlık yapan Saffron Londra, Doğu Timur, Polonya, Litvanya, İrlanda, Batı Bengal’e dair çalışmalarda adı duyulmuştu.

Mevcut kampanyalarda da böyle küresel ajanslar partner seçilseydi, içeriklerin doygunluğu ve mesajların stratejisi daha sağlıklı sonuçlar doğururdu.

Bir de bu nevi kamusal kampanyalarda bütçe şeffaf olmalıdır. Her iki kampanya için bütçe ne hikmetse açıklanmıyor.

donald-trump-gidahattiKüresel ekonomide riskler

Peki, bu iki kampanya veya olabilecek yeni kampanyaları bekleyen defanslar neler?

Şu anda küresel ekonomiyi hedefleyen 9 ayrı risk, doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ihracatını da etkiliyor. Haliyle Türkiye algısı da bu risklerin etkisi altında kalabiliyor.

Bu riskleri şöyle sıralamak mümkün:

ABD Başkanı Trump’ın politikalarının doğuracağı belirsizlikler

AB uyum sürecindeki tıkanma. Türkiye’ye yönelik siyasi ve ekonomik tavırlar turizmle birlikte, uzun vadeli yatırımlar ile dış ticareti de belirsizliğe sürüklüyor.

Çin’in izleyeceği büyüme ve para politikaları ile gerginleşen Çin’in komşularıyla ilişkileri

Uçak krizi ve Suriye ilişkileri sebebiyle gerginleşen Rusya ile dış ticaret ve turizm ilişkilerimiz

Kuzey Kore'nin her gün yükselttiği politik tehditleri, Güney Çin denizindeki anlaşmazlıklar

Asya'daki her ülkeye has belirsizlikler

Afrika'da genişleyen istikrarsızlıklar ve salgın hastalıklar

Suriye iç savaşı ve Güney sınırımızdaki riskler

Ortadoğu'da artarak büyüyen ve genişleyen istikrarsızlık

Rusya'nın batıya uyguladığı ambargo ve Ukrayna kriziyle başlayan sürecin etkileri devam ediyor

Güçlenen ABD ekonomisi ve faiz artışı

İmaj kampanyası yetmez, her bir konu ile ilgili ayrı bir çalışma yürütülmelidir.

Unutmayalım ki en güzel imaj kampanyası, bir balkon konuşmasıyla başlar.

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.