Gıda Hattı

Türkiye’nin Oscar adayı Ahlat Ağacı

17 Ağustos 2018, 16:49
Paylaş
Türkiye’nin Oscar adayı Ahlat Ağacı

Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzasını taşıyan ve 1 Haziran’da vizyona giren Ahlat Ağacı, Türkiye'nin Oscar adayı oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, ABD’de yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda Türkiye adayını belirledi.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na başvuran 12 filmin değerlendirildiği Kurul’da, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı Ahlat Ağacı filmi, Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak seçildi.

Nuri Bilge Ceylan’ın 9’uncu filmi

İlk bölümü 1 saat 15 dakika ikinci bölümü ise 2 saat süren Ahlat Ağacı; Koza (1995), Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999), Uzak (2002), İklimler (2006), Üç Maymun (2008), Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) ve Kış Uykusu (2014) filmlerinden sonra Nuri Bilge Ceylan’ın dokuzuncu filmi olarak, 1 Haziran’da vizyona girdi.

Murat Cemcir ile Doğu Demirkol'un rol aldığı film, usta yönetmenin iki komedyene başrol verdiği ilk film olma özelliğini taşıyor.

71. Cannes Film Festivali'nde de büyük ses getiren filmde, Doğu Demirkol ve Murat Cemcir'in yanı sıra Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Tamer Levent, Kadir Çermikli, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu da rol aldı.

Ahlat Ağacı filminin konusu

Çanakkale’nin Çan ilçesi ile ve civar köylerde çekilen Ahlat Ağacı, yazdığı kitabı bastırmaya çabalayan Sinan adlı edebiyat aşığı bir gencin öyküsü etrafında gelişiyor. Film, kendini var etmeye çalışan bir gencin, köyün değer yargılarının dışında yaşayan, bu nedenle kimse tarafından onaylanmayan babasıyla, kendisiyle ve çevresiyle olan ilişkilerini konu alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.