Gıda Hattı

Türkiye’nin meyve sebze mamulleri, ANUGA’da görücüye çıktı!

17 Ekim 2021, 16:17
Paylaş
Türkiye’nin meyve sebze mamulleri, ANUGA’da görücüye çıktı!

Gıda ihracatının yıldızı parlayan yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörleri, dünyanın en büyük gıda fuarı ANUGA’da dünyanın dört bir tarafından gelen alıcılarla bir araya geldi.

Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen ANUGA Fuarı’na meyve sebze mamulleri sektörünün yoğun katılım sağladığını belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, sektörün 2021 yılı sonu için belirlediği 2 milyar dolar ihracat hedefine, ANUGA Fuarı’nda gerçekleştirdiği ihracat anlaşmalarıyla bir adım daha yaklaştığını dile getirdi.

Meyve sebze mamulleri ihracatında Ege Bölgesi ilk sırada

Türkiye’nin meyve sebze mamulleri ihracatının Ocak-Eylül 2021 döneminde yüzde 23’lük artışla 1 milyar 198 milyon dolardan 1 milyar 470 milyon dolara yükseldiğini bildiren Uçak, “Meyve sebze mamulleri ihracatından Ege Bölgesi 584 milyon dolarlık pay aldı ve liderliğini sürdürdü. Bölgedeki meyve sebze mamulleri ihracatçısı pek çok firmamız ANUGA Fuarı’nda yerini aldı ve yeni ihracat bağlantılarıyla yurda döndü. Pandemi nedeniyle fuara geçen yıllara göre katılımcı sayısında düşüş olmakla birlikte, ziyaretçi kalitesi ihracatçı firmalarımızı mutlu etti” dedi.

Salgının meyve sebze mamullerine talebi arttırdığına vurgu yapan Uçak, şöyle devam etti:

“Türkiye pandemi döneminde de üretici konumunu sürdürdü. 2021 yılının Ocak – Eylül döneminde Türkiye’nin gerçekleştirdiği 1 milyar 470 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatına en büyük katkıyı 267 milyon dolarlık tutarla meyve suları yaptı. Turşu ihracatı 218 milyon dolar olurken, gazlı içecekler sektörü 194 milyon dolarlık ihracata imza attı. 2021 yılı için ortaya koyduğumuz 2 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için çaba gösteriyoruz. Fiziki fuarların tekrar düzenleniyor olması, hedefimize ulaşmamızı kolaylaştıracak.”

Türk meyve sebzelerini en çok Almanlar sevdi

Meyve sebze mamulleri ihracatında ilk sırayı 200 milyon dolarlık ihracatla Almanya alırken, ikinci sıra 185 milyon dolarlık taleple ABD’nin oldu. Irak’a ise 145 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihraç edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.