Gıda Hattı

Türkiye’nin mayın gerçeği!

5 Nisan 2019, 11:33
Paylaş
Türkiye’nin mayın gerçeği!

AB desteği ile yürütülen Türkiye’nin doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi çalışmaları kapsamında bugüne kadar 222 bin kara mayınından 38 bini temizlendi. AB Türkiye Delegasyonu, 4 Nisan Uluslararası Mayın Farkındalık Günü dolayısıyla Türkiye’deki mayın temizleme çalışmalarının anlatıldığı “Dikkat, Mayın Var! - Danger Mines” adlı belgeseli Ankara’da tanıttı.

AB ve Türk Hükümeti tarafından finanse edilen 40 milyon avro bütçeli programla, Türkiye'nin doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi ve sınır gözetleme kapasitesinin artırılması konusunda kapsamlı bir çalışma yürütülüyor.

4 Nisan Uluslararası Mayın Farkındalık Günü

4 Nisan Uluslararası Mayın Farkındalık Günü’nde AB Türkiye Delegasyonu tarafından “Dikkat, Mayın Var! - Danger Mines” adıyla, Türkiye’de mayın temizleme sürecinin anlatıldığı belgesel Ankara’da tanıtıldı.

UNDP Daimi Temsilcisi Claudio Tomasi’nin katıldığı etkinlikte konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Mayınların temizlenmesi, Türkiye’nin sınır yönetimi konusunda yaptığı reformların vazgeçilmez bir parçasıdır. Türkiye’nin mayınların temizlenmesi yolu ile daha insancıl ve güvenli sınır koruma yöntemlerine yönelmesine olan kararlılığı takdir ediyoruz” dedi.

AB, Türkiye’nin mayın temizleme operasyonlarını destekliyor

Sınır yönetimi, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecindeki önceliklerden birisi.

Milli Savunma Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Miletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye'nin doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi ve sınır gözetleme kapasitesinin artırılması konusunda kapsamlı bir program yürütüyor.

AB ve Türk Hükümeti tarafından finanse edilen ve doğu sınırlarında güvenliğe yönelik oldukça kapsamlı bir içerik sunan 40 milyon avroluk program, en az 15 milyon metrekarelik bir alanı kaplayan 551 mayın tarlasının temizlenmesini ve doğu sınırları boyunca toplam 222 bin kara mayınının imha edilmesini amaçlıyor. Program, ayrıca sınır personelinin eğitimi ve gözetleme ekipmanının satın alınması da destekleyecek.

Güvenliğin güçlendirilmesi ve yasadışı göç ile sınır ötesi suçların engellenmesi yoluyla bölgede sosyo-ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacak olan program, bu süreçten etkilenen toplumlardaki yerel halktan 320 kişiye de istihdam sağlanmasına yardımcı olacak.

Türkiye’nin mayın gerçeği: 38 binden fazlası temizlendi

Türkiye, Kara Mayınlarını Yasaklama Anlaşması’nı imzalamış bir ülke olarak kara mayınlarını tamamen temizlemeyi hedefliyor. Mayınlar Türkiye’nin doğu sınırlarındaki askeri personel ve siviller için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Avrupa Birliği ve Türk Hükümetinin finanse ettiği proje kapsamında Iğdır ve Doğubeyazıt bölgelerinde 2016'dan beri mayın temizleme faaliyetleri sürdürülüyor. Şu ana kadar, 38.289 anti-personel mayını temizlendi, 4.127.790 m2'lik alan geri kazanıldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.