Gıda Hattı

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan adamı ne durumda? 10 yıl sonra Ali Acar'ın son durumu...

21 Ocak 2022, 17:44
Paylaş
Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan adamı ne durumda? 10 yıl sonra Ali Acar'ın son durumu...
Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan adamı ne durumda? 10 yıl sonra Ali Acar'ın son durumu. Türkiye'nin ilk yüz nakli operasyonu gerçekleştirilen Uğur Acar, operasyonun 10'uncu yıl dönümü nedeniyle nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ile bir araya geldi.

Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan adamı ne durumda? 10 yıl sonra Ali Acar'ın son durumu. Yüz nakli olan Uğur Acar, “10 yıl benim için rüya gibi geldi geçti" derken Prof. Dr. Özkan ise yıllar sonra Acar ile arasında geçen diyaloğu paylaştı.

Türkiye'nin ilk yüz nakli operasyonunun üzerinden 10 yıl geçti. Türkiye’de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar ve Akdeniz Üniversitesi’nin ikinci yüz nakli Turan Çolak, nakillerinin 10'uncu yıl dönümü nedeniyle doktorlarıyla bir araya geldi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmada, pasta kesilip naklin 10 yıl dönümü kutlandı. Yüz nakli olan Uğur Acar, “10 yıl benim için rüya gibi geldi geçti" derken Prof. Dr. Özkan ise 10 yıl önce Acar ile arasında geçen diyaloğu paylaştı.

UĞUR ACAR VE TURAN ÇOLAK DOKTORLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından Türkiye’de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar ve Akdeniz Üniversitesi’nin ikinci yüz nakli Turan Çolak, nakillerinin 10'uncu yıl dönümünde doktorlarıyla bir araya geldi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmada, pasta kesilip naklin 10 yıl dönümü kutlandı.

"ÖMER HOCAM OLMASA ZATEN BUNU YAPAMAZDIK"

Acısıyla tatlısıyla mücadele dolu bir 10 yıl geçtiğini belirten Rektör Özlenen Özkan, “Bizim için çok güzel bir 10 yıldır. Acısıyla tatlısıyla mücadele dolu bir 10 yıldı. Bizim serüvenimiz, 12 yıl önce Türkiye’nin ilk kol nakliyle, arkasından rahim nakli ve sonra da ilk yüz naklini gerçekleştirdik. Bütün bu ekibin başında da Ömer hocam vardı. Ömer hocam olmasa zaten bunu yapmak mümkün değildi. İyi ki var, iyi ki aramızda. İlk yüz nakli daha çok ilgi çekti. Muhtemelen filmlerden hayata yansımasıydı. Bu anlamda diğer nakillerden daha farklıydı. Güzel bir yıl geçti Uğur ile birlikte” dedi.

"BAŞKASININ YÜZÜ, BAŞKA BİR KİŞİDE"

Uğur Acar’ın yüz nakliyle ilgili konuşan Ömer Özkan da “Görünen bir nakil olması açısından çok önemli hayat kurtaran nakillerden sonra önem taşıdı ve insanların ilgisini çekti. Göz önünde bir şey var; nakledilen, başkasının yüzü, başka bir kişide” dedi.

 

"BAŞKA BİR ÖRNEĞİ YOK"

Bu naklin ülkenin tıp altyapısı ve sağlık düzeyini göstermesi açısından oldukça önemli olduğuna dikkati çeken Ömer Özkan, “Biz öncelikle bağışı yapan ailelere teşekkür etmek gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve bunun finansını sağlayan kurumlara da teşekkür ediyoruz. Dünyanın en sosyal sağlık hizmetini bizim halkımıza sunuyorlar. Başka bir örneğinin olmadığını her mecrada söylüyorum. Bu açıdan bizler de hastalar da şanslıyız. Uğur’a sağlıklı bir ömür diliyorum” diye konuştu.

"BEN HAZIRIM, SİZ HAZIR MISINIZ HOCAM"

Uğur’un nakil sonrasını psikolojik yönünü iyi atlattığını kaydeden Özkan, nakil öncesinde onunla arasında geçen bir diyaloğu paylaştı. Özkan, “Uğur hazır mısın’ dedim, ben hazırım, siz hazır mısınız hocam diye sordu. En güzeli buydu” diye konuştu.

"10 YIL BENİM İÇİN RÜYA GİBİ GELDİ"

"Minnettarım" diyerek sözlerine başlayan Acar ise “10 yıl benim için rüya gibi geldi geçti ama acısıyla, tatlısıyla farklı süreçler geçirdik. İyisi de oldu kötüsü de oldu. Güvenebileceğin ve sağlıklı ilerleyebileceğim dünyanın en iyi doktorlarıyla beraber olduğuma inanıyorum”

TURAN ÇOLAK: EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Yüz nakili olan Turan Çolak da nakil sonrası evlendiğini ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.