Gıda Hattı

Türkiye’nin hizmette en iyi AVM’leri hangileri?

3 Mart 2016, 18:13
Paylaş
Türkiye’nin hizmette en iyi AVM’leri hangileri?

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği'nin (AYD) düzenlediği AVM Yatırımları Konferansı kapsamında, Alışveriş Merkezleri Hizmet Başarı Ödülleri de sahiplerini buldu.

52 milyar dolarlık yatırım değerine sahip Alışveriş Merkezi (AVM) sektörü temsilcisi Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından 3 Mart’ta düzenlenen AVM Yatırımları Konferansı, sektör bileşenlerini bir araya getirdi. AVM sektörüne yön veren AYD ve sektörün eğitim, bilgi ve gelişim merkezi SOYSAL işbirliği ile hayata geçirilen konferans, AVM yatırımcıları ve perakendeciler başta olmak üzere, AVM merkez yöneticilerini, sektöre destek veren firmaları ve dünyaca ünlü duayenleri ağırladı. Konferansta, sektörün gündemindeki Perakende Yasası’ndan sektörün büyüme rakamlarına, hedeflerine ve sektörde dünya trendlerine varan geniş bir yelpazede oturumlar düzenlendi.

ayd-baskani-hulusi-belgu-gidahattiModeratörlüğünü Melda Yücel Kocaalp’in üstlendiği AVM Yatırımları Konferansı, AYD Başkanı Hulusi Belgü ve Multi Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya’nın açılış konuşmaları ile başladı.

Geçen yıl yaşanan iki seçim ve ekonomideki belirsizliklere rağmen AVM’lerdeki ticaretin hacminin yüzde 15 oranında arttığını belirten AYD Başkanı Hulusi Belgü, şöyle devam etti:

“Türkiye’de AVM sayısı 365’in üstüne çıktı, geçtiğimiz yıl 10 milyon 500 bin metrekare kiralanabilir alanda AVM’ler 90 milyar TL ciro elde etti. 2016 yılında ise sektör hacminin 110 milyar TL seviyesine çıkması bekleniyor.

Bizim bu aşamada oldukça önemsediğimiz konuların başında Perakende Yasası geliyor. Biz sektör bileşenleri ve temsilcileri olarak bir araya gelip bir örnek çalışma yaptık ve mutabakata vardık ve bakanlıklar da çalışmamızı yüzde 97-98 oranında yasaya aldı. Şimdi yasanın kalanı ile ilgili yine benzer bir işbirliği sergilemeyi arzu ediyoruz.

Yine sektörün en sıcak konu başlıklarından bir diğeri de Borçlar Kanunu’na ilişkin ertelenen sekiz madde. Bizim bu sekiz madde için de çalışmamız gerekiyor. Özellikle Türkiye’de kiralama yasaları kiralayanı koruma maksadıyla hazırlanmış, ancak ticari kiralamalarda bu yasa yabancı yatırımcının iştahının kaçmasına yol açıyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesinin büyüme hızımız üzerindeki etkileri düşünülürse bu konu çok daha önem kazanacak. Önümüzdeki dönemde bu konu da dikkatle takip ettiğimiz gündem maddelerinden biri olacak.

Diğer yandan Türkiye’de hâlâ AVM ihtiyacı var, 20’ye yakın AVM’si olmayan şehir var ve bu şehirler ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu bölgemizde. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu olaylar da artık son bulsun, ülkeye tekrar barış hakim olsun ve bizler de gidip o illerimizde de yatırımlarımızı yapalım.

Üç yıl için hedeflerimizin de altını da çizeyim. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de toplam kiralanabilir alanı 2 milyon metrekareye varan alışveriş merkezi daha yapılmasını hedefliyoruz. Perakende sektörü ve Türkiye ekonomisi alışveriş merkezlerine yapılan yatırımlarla birlikte büyümeye devam edecek. Konuşmamı Che Guevera’nın bir sözüyle tamamlamak istiyorum, yağmur komünisttir ben sosyalist diyorum, herkese yağar. Rüzgar ise kapitalisttir zayıf olanı yıkar. Yağmurunuz bol olsun, diyorum.”

Belgü'nün ardından söz alan Multi Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya ise hareketli bir yılın ardından sektörün hedeflerini konuşmak için toplandıklarını söyledi. Kaya, şunları kaydetti:

“Geçen yıl ilginç bir yıldı, iki seçim, artan terör olayları, global piyasalardan çıkış ve TL’nin yaşadığı değer kaybına rağmen, yüzde 3.5 büyüme bekleniyor. Perakende bu büyüme oranının yakalanmasında önemli itici bir güç oldu.

Organize perakende büyüyor

Biz Multi Türkiye olarak yönetimimizdeki 15 AVM’nin geçtiğimiz yıl boyunca 170 milyon kez ziyaret edildiğini gördük. Bu rakam aynı zamanda, 1 milyon metrekare kiralanabilir alan, 5.5 milyon TL ciro ve yüzde 5 büyüme demek. Bu demek oluyor ki perakende, organize perakende ile büyüyor. Bugün AVM’ler bundan 10 yıl öncekinden farklı bir anlam taşıyor insanlar için. Gençlere sosyalleşme imkanı sunan, insanların gitmekten keyif aldığı, işlerini hallettiği, çevreyle uyumlu, yeme içme alternatiflerinin çok olduğu yapılar daha çok tercih ediliyor. Fiziksel mekanın önemi giderek artıyor. Bizim de bu paralelde gelişme kaydetmemiz gerekiyor. AVM’leri kendimize uygun değil, tüketiciye uygun şekilde inşa etmeli, yatırım yapmalıyız.”

mall-income-group-genel-muduru-damian-lewis-gidahatti“Kira Dışı AVM Gelirlerini Artırmak” başlıklı oturumda konuşan Mall Income Group Genel Müdürü Damian Lewis “Kira dışı gelirler nelerdir, nasıl artırılır?”, “Dünyada ve Türkiye’de kira dışı gelirin, toplam gelire oranı nedir?” vb. gibi sorulara yanıt verdi. AVM gelirleriyle, AVM’nin değeri arasındaki ilişki, AVM gelirleri artırılırken müşteri memnuniyetini geliştirmenin yolları gibi konuların altını çizen Damian Lewis, Türkiye’de AVM dışı gelirlerin yüzde 3 seviyesinde olduğuna işaret ederken bu anlamda Türkiye pazarının Avrupa, Amerika ve Avusturalya pazarlarındaki yüzde 8 ile 15 arasında değişen oranları yakalayabilmesi için ilk hedefin yüzde 5 olduğunu anlattı. “Mucizevi 5’i nasıl yakalarız?” sorusunu soran Lewis, bunun sırrını Kiosk ve perakende satışlarının artırılması, kira ortaklıkları sağlanması, hediye kartları ve toplam/entegre tesis çözümleri sunulması olarak verdi.

“Müşteri Odaklı AVM’ler” başlıklı oturumda ise Açıkkart İş Geliştirme ve Müşteri İlişkileri Direktörü İdil Laslo, müşteri bağlılığı sağlamanın püf noktalarını anlattı. İş partnerleri olan AVM’lerin 2015 yılı verilerini analiz ettiklerini kaydeden Laslo, 17 tane AVM’nin datasından çıkan sonucu, “500 bin tekil müşteri ziyareti ve bin 200 markadan yapılan alışveriş çıktı karşımıza. Bu müşterinin ise sadece yüzde 30’u cironun yüzde 70’ini sağlamış. Değerli müşteri bu yüzde 30’luk kitle. Bu insanların etki alanını da hesaba katarsak yüzde 35 gibi bir oran çıkıyor karşımıza ve esas amacımız bu yüzde 30’luk müşteri kitlesinin sadakatini kazanmak” sözleriyle aktardı.

TEPAV İcra Direktörü Dr. Güven Sak “Türkiye’ye Ezber Bozan Bakış” başlıklı konuşmasında, katılımcıları yol gösterici bir yolculuğa çıkardı. Sak, bugüne kadar Türkiye’nın sergilediği hızlı büyüme ivmesinin yavaşladığını ve yüzde 3 seviyelerine indiğini işaret ederken, “Kısa bir sürede kişi başına düşen milli geliri 10 bin dolar seviyesine çıkardık. Ancak şimdi 25 bin doları hedefliyorsak bunun için yeni politikalara ihtiyacımız var” dedi. Bugün 1990 yılıyla kıyaslandığında Almanya ve Türkiye arasındaki şehirleşme farkının oldukça azaldığını aktaran Sak, 2020’de bu farkın kapanacağını işaret etti. Sak, “Her şeye rağmen büyük resme bakarsak Türkiye’nin normalleşme süreci başarıyla devam ediyor. Günlük hadiselerle çok fazla ilgilenmeden resmin geneline bakmak daha faydalı. BU anlamda iki trend önem kazanıyor biri Türkiye ekonomisinin küresel ekonomiye entegre olması diğeri de Türkiye’nin tarihi ve coğrafyasıyla barışma süreci” diye konuştu.

Konferansta, Alışveriş Merkezleri Hizmet Başarı Ödülleri kapsamında, Alışveriş Merkezleri Hizmet Kalitesi Benchmark Projesi'nde 2015 yılında en yüksek notu alan AVM yöneticilerinin ödülleri takdim edildi. Törende Akbatı AVM Müdürü Levent Çanakçılı, Arcadium AVM Müdür Yardımcısı Sevda Akbaşoğlu, AYD Başkan Yardımcısı Nuri Şapkacı, Forum Bornova AVM Müdürü Doğan Alpen, Forum Mersin AVM Müdürü Adem Erol ile Özdilek Park Genel Müdürü Şadi Aşıroğlu ödül aldı.

via-gyo-yonetim-kurulu-baskani-coskun-bayraktar-gidahatti“Yeni Nesil AVM’ler” başlıklı oturumda konuşan Via GYO Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar da, “Biz Türkiyeli yatırımcılar olarak yurtdışındaki pazarlara da açılma hedefindeyiz. Amerika’da AVM sektöründe doymuş bir pazar var ama yenilik yok. Biz Türkiyeli alışveriş merkezi yatırımcıları olarak, bu yatırım kalitesiyle, yenilikçi bakış açımızla Amerikan pazarına girsek çok başka işler yaparız. Beş-altı eyalette yatırımlarımız devam ediyor ve New York ve California eyaletlerinden çıktığımızda diğer Amerika eyaletlerinde çok daha hızlı ilerlediğinizi görüyorsunuz. Önemli olan konu şu ki biz dünyadaki birçok markadan birçok yatırımcıdan daha fresh’iz” şeklinde konuştu.

Alışveriş Merkezleri ve Güvenlik Algısı başlıklı oturumda konuşan Pronet Genel Müdür Yardımcısı Melih Niyego ise bir yılda güvenlik algısının 180 derece değiştiğine dikkat çekti, “Sosyal medyada ve medyada AVM’ler ve güvenlik tehdidi yönünde çıkan haberlerin sürekli artmasına karşın halkın AVM’lere güven duyduğunu fark ettik. Bu güven Ankara saldırısından sonra Ankara’da AVM ziyaretinin bir önceki yıl aynı güne göre yüzde 10 arttığını gösteriyordu. Oysa Paris saldırılarından sonra AVM’ler kapılarına iki gün kilit vurdu” bilgisini paylaştı.

Marka ve Pazarlama Dâhisi Martin Lindstrom ise katılımcılarla iş dünyasının markalara ve müşteriye bakışını değiştirecek ipuçlarını paylaştı. Time Dergisi’nin “Dünyanın En Etkili 100 Kişisi” listesinde ve Bestseller listelerinden inmeyen “Buy.ology / Satın Almaya Dair Bildiğimiz Her Şey Neden Yanlış?” ve çok sayıda kitabın da yazarı olan Lindstrom ise aslında gündelik detaylarda, müşterilerin gözlemlenebilir davranışlarında yani küçük data’da gizli olduğunu ve bunu “duygusal DNA olarak tanımladığını anlattı. Lindstrom “Müşterileri analiz etmek içinde büyük data değil, onlar hakkında ufak tefek bilgilere ihtiyacınız var” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.