Gıda Hattı

Türkiye’nin geleneksel peynirleri görücüye çıktı!

1 Aralık 2021, 15:39
Paylaş
Türkiye’nin geleneksel peynirleri görücüye çıktı!

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin proje ortağı olduğu, kısa adı “İyi Peynir” olan Erasmus projesinin Slovenya’daki toplantısında, Türkiye’nin yerel peynirleri tanıtıldı.

Avrupa Birliği Ulusal Ajansı’nın desteklediği “Geleneksel Peynir Üretim Teknolojisi ve Standartlarının Avrupa Birliği Işığında Araştırılması” başlıklı projeyle, AB üyesi ve aday ülkelerde geleneksel peynir üretim teknolojileri, gıda güvenliği ve hijyen konularında bilgisayar tabanlı eğitim metodolojileri geliştirerek, bölgesel farklılıkların giderilmesine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

“İyi Peynir” Projesi

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin ortağı olduğu ve Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinatörlüğünde yürütülen, kısa adı “İyi Peynir” olan Erasmus projesinin ikinci toplantısı, 22-26 Kasım 2021 tarihlerinde Slovenya’da yapıldı.

Toplantıda diğer proje ortakları Ljubljana Veteriner Fakültesi (Slovenya), İtalya Agrigento İl Sağlık Müdürlüğü ve Slovakya Nitra Tarım Üniversitesi temsilcileri ve katılımcılara, Türkiye’nin yerel peynirleri tanıtılarak, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Proje kapsamında 23 ve 24 Kasım 2021 tarihlerinde Slovenya’nın Alpler Bölgesi ve İtalya sınırında bulunan yerel peynir üreten aile işletmeleri ziyaret edilerek, kullandıkları üretim teknolojileri ve karşılaştıkları problemler hakkında bilgi alındı.

Geleneksel peynirlerin üretim teknikleri paylaşıldı

Ev sahipliğini Slovenya/Ljubljana Veteriner Fakültesinden Doç. Dr. Tomaz Snoj’un yaptığı toplantı; Sloven, Slovak ve İtalyan geleneksel peynirleri ile Türk geleneksel peynirlerinin üretim teknolojileri karşılaştırılarak, deneyim paylaşımı ile devam etti.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi adına projeyi yürütmekten sorumlu Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, Kaşar peynirlerinin üretim teknolojisi,  Prof. Dr. Ayhan Filazi ise sütteki ilaç kalıntılarının belirlenmesinde çiftlikte kullanılan hızlı testler hakkında bilgiler verirken, diğer proje ortağı kurumlar da yöresel peynirleri hakkında sunum yaptılar.

Bir sonraki toplantının Slovakya’da yapılması kararlaştırılan Projenin, 2022 yılının Temmuz ayında tamamlanması, proje sonunda bilgisayar tabanlı 5 farklı dilde herkese açık 10 ders ve 10 saat süreli 2 eğitim modülünün oluşturulması planlanıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.