Gıda Hattı

Hisarcıklıoğlu’na göre Türkiye’nin en zeki insanları o ilden çıkıyor!

30 Mayıs 2018, 17:34
Paylaş
Hisarcıklıoğlu’na göre Türkiye’nin en zeki insanları o ilden çıkıyor!

Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk İmza Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en zeki insanlarının Malatya’dan çıktığını söyledi, bunun kaynağı olarak da mişmişi gösterdi. Yaklaşık 50 yıldır Türkiye’yi yönetenlere bakıldığında Malatya’nın önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, İsmet İnönü, Turgut Özal gibi liderlerin yanı sıra TESK Başkanı Bendevi Palandöken ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de Malatyalı olduğunu kaydetti.

Malatya Ticaret Borsası Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk İmza ve Ödül Töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ile oda ve borsa başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

“Türkiye’nin en zeki insanları Malatya’dan çıkıyor”

İmza töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu lisanslı depoculuk ile çok önemli bir işe imza atıldığını belirterek, daha sağlıklı şartlar altında çalışma imkanı olacağını söyledi.

Türkiye’nin en zeki insanlarının Malatya’dan çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, bunun kaynağı olarak da mişmişi gösterdi. Yaklaşık 50 yıldır Türkiye’yi yönetenlere bakıldığında Malatya’nın önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, İsmet İnönü, Turgut Özal gibi liderlerin yanı sıra TESK Başkanı Bendevi Palandöken ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de Malatyalı olduğunu hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, Bakan Tüfenkci’nin lisanslı depoculuğun hayata geçmesi için çok önemli hizmetlerde bulunduğunu dile getirerek; TMO, Lidaş  ve tüm emeği geçenlere de teşekkür etti.

Lisanslı depo kapasitesi 1 milyon 838 bin tona ulaştı

Konuşmasında lisanslı depoculuğun önemine dikkat çeken Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında, “Bugüne kadar 123 şirkete Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak kuruluş izni verdik. 2011'de 20 bin tonla başladığımız lisanslı depoculuk sisteminde bugün 1 milyon 838 bin 200 tonluk kapasiteye ulaştık. Lisanslı depolara buğday ile başladık, şimdi zeytin, pamuk, Antep fıstığı, kayısı dahil geniş yelpazeye taşıdık. Tarım ticaretinde lisanslı depolar çok önemli. Onun için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla beraber çalışarak lisanslı depo kapasitesini artırmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

“Ürün İhtisas Borsası geliyor”

Malatya'ya sadece kayısıda değil aynı zamanda hububatta da lisanslı depoyu kazandırdıklarını dile getiren Bülent Tüfenkci, “Bugün kayısının lisanslı depo protokolünü imzalayacağız, temelini de kısa zamanda atmış olacağız. Önümüzdeki hafta da inşallah Türkiye Ürün İhtisas Borsası'nın kuruluşunu tamamlamış olacağız. Böylelikle Ürün İhtisas Borsası'nda da aldığınız elektronik senetler işlem görecek” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Protokolü imzalandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.