AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli hazır! O tünel nerede?

Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli hazır! O tünel nerede?
7 Ocak 2019, 00:11

Başkent Ankara’ya memba kalitesinde içme suyu sağlanacak olan Gerede Tünelinde kazı işlemi tamamlandı. 31.592 metre uzunluğu ile ülkemizin en uzun içme suyu tüneli olan Gerede Tüneli ile 3 milyon nüfusa içme suyu sağlanacak.

Başkent Ankara’yı içme suyu temini açısından rahatlatacak Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi ile Başkente memba suyu kalitesinde içme suyu sağlanacak olan Gerede Tünelinde kazı işlemleri sona erdi.

Bakan Pakdemirli tünelde incelemelerde bulundu

DSİ Genel Müdürlüğü sitesindeki habere göre, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 4 Ocak’ta Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Genel Müdür Yardımcısı Şadiye Yalçın, DSİ Ankara 5. Bölge Müdürü Murat Alp, teknik heyet ile kontrollük teşkilatı yetkilileri eşliğinde Gerede Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

İlk olarak işlerin koordine edildiği şantiyeyi ziyaret eden Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyete, Genel Müdür Mevlüt Aydın tarafından Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi hakkında sunum yapıldı.

Sunumun ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindeki heyet, sahada bir dizi incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli

Habere göre, Başkent Ankara’yı içme suyu temini açısından rahatlatacak Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi ile Başkente memba suyu kalitesinde içme suyu sağlanacak olan Gerede Tünelinde kazı işlemleri, 19 Aralık 2018 itibariyle tamamlandı.

Gerede Tüneli 31.592 metre uzunluğu ile ülkemizin en uzun içme suyu tüneli. Tünel vasıtasıyla Ankara’nın ihtiyacı olan 226 milyon m3 içme ve kullanma suyu enerjiye ihtiyaç olmadan cazibeli olarak Çamlıdere Barajı’na aktarılacak. Gerede Tünelinin işletmeye alınması ile birlikte Ankara’nın 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.

3 milyon nüfusa içme suyu sağlanacak

Ankara ilinin mevcut içme suyu ihtiyacı Çubuk II, Kurtboğazı, Çamlıdere, Akyar, Eğrekkaya, Kavşakkaya Barajları, isale hatları ve İvedik Arıtma Tesisi’nden sağlanıyor.

Gerede sisteminin tamamlanmasıyla Başkent’e yılda ortalama 226 milyon m³ ilave su temin edilerek, 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.

Böylelikle 3 milyon kişiye memba suyu kalitesinde içme suyu sağlanacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.