AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye’nin en iyi işverenleri onlar!

12 Mayıs 2016, 16:38
Paylaş
Türkiye’nin en iyi işverenleri onlar!

İnsan kaynakları alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından Great Place to Work Enstitüsü, Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2016 listesini açıkladı. Çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirketin yer aldığı listenin çalışan sayısına göre kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve listeye giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu.

Kurum kültürünün dizayn edilmesi alanında araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunan Great Place to Work şirketi, Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2016 Listesi’ni, düzenlenen törenle açıkladı.

en-iyi-isverenler-2016-gidahatti

Törende konuşan Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, "Türkiye’de yöneticilerin üçte biri çalışanların şirketleri için kişisel fedakarlıkta bulunmalarını bekliyor. Çalışanlar ise kendilerinin sadece 'iş gücü' olarak değil, 'insan' olarak görüldüğü, yetkin yöneticilerin kendilerine etik kurallara uygun ve pozisyonlarına bakılmaksızın eşit davrandığı, duygusal ve psikolojik olarak sağlıklı bir çalışma ortamı istiyor" dedi.

Açık iletişimin önemine vurgu yapan Toprak, "Yönetici ve çalışanların bu talepleri, sadece güven çerçevesinde, etkin işbirlikleri kurularak karşılanabilir. Çalışanların beklentileri karşılandığında, iş yerinde daha fazla fedakarlık yapmaya ve azami çaba göstermeye gönüllü olacaklardır" diye konuştu.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri

Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede, çalışan odaklı yönetim anlayışı ile insani dokunuşu yüksek kurum kültürüne sahip 25 şirket yer alıyor. Listenin çalışan sayısına göre kategori birincileri Microsoft, AXA Sigorta, Hilton ve "Türkiye’de En İyi İşverenler" listelerine giren ilk kar amacı gütmeyen kurum olma özelliğini taşıyan Young Guru Academy (YGA) oldu. Listede, Bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende sektörleri öne çıktı.

en-iyi-isverenler-hilton-gidahatti

2000’den fazla çalışana sahip şirketlerde Hilton

2000 ve üstü çalışana sahip şirketler kategorisinde listede yer almaya hak kazanan şirketler, her üçü de ilk defa En İyi İşveren seçilen Hilton, TEB ve Defacto oldu. Hilton Farklı Kuşakların İşbirliği Özel Ödülüne, Defacto ise Doğa İş Güvenliği firmasınca sponsor olunan Çalışan Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülüne layık görüldü. TEB, çalışanlarının fikirlerini hayata geçirmeye yönelik ‘İcat Çıkar’ yarışmaları ile öne çıktı.

AXA Sigorta yine birinci

Üst üste dört yıldır listeye giren AXA Sigorta bu yıl da geçen yılki gibi 500-2000 kategorisinde birinci oldu. Şirket ayrıca ikinci kez Finansın En İyi İşvereni seçildi. İkinci sıraya yerleşen KFC Türkiye ise çalışanların iş-özel hayat dengesini koruyacak mesai saati uygulamaları ile ‘önemseme’ alanında fark yarattı. Perakende zinciri Decathlon da listede ilk kez yer almaya hak kazandı.

Listenin 50-500 kategorisinin birinci sırasında, geçen yıl olduğu gibi Microsoft bulunuyor. Şirket aynı zamanda Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülünün sahibi oldu ve üçüncü kez IT’nin En İyi İşvereni seçildi.

50-500 kategorisinde geçtiğimiz yıl 6’ncı sırada yer alan SAP Türkiye, bu yıl 2’nci sıraya yükseldi. SAP Türkiye İş-Yaşam Dengesi Özel Ödülüne de layık görüldü.

en-iyi-isverenler-2016-sahibinden-com-gidahatti

Geçen yıl Türkiye’de listeye giren gittigidiyor ve sahibinden.com da bu yıl listedeki sıralamalarını yükseltti ve sırasıyla 5 ve 8’inci sıralara yerleşti. gittigidiyor bu yıl ayrıca Diversity Özel Ödülünün de sahibi oldu.

50-500 kategorisinde Hilti ve EMC² dört, Toyota Pazarlama ve Doğuş Holding ise ikinci kez üst üste listeye giren firmalar oldu. Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ise bir senelik aranın ardından yeniden listede yer aldı.

Danone Türkiye’nin sponsorluğunda, bu yıl ilk kez verilen Kadın İstihdamında Sürdürülebilirlik özel ödülünün sahibi ise Novartis oldu.

Kurum kültürü önemli

Çalışan odaklı mükemmel iş yeri kültürünün oluşturulması ve stratejik kurum kültürünün dizayn edilmesi alanında uzman bir enstitü olan Great Place to Work, 25 yılı aşkın deneyimi ile hazırladığı analizlerinde çalışanların işveren veya yönetici ile arasındaki ilişki, çalışanlar ile yaptıkları iş arasındaki ilişki ve çalışanların diğer takım arkadaşları arasında ilişkileri inceliyor.

Analiz edilen beş ana unsur içerisinde, şirketlerin beklentileri karşılamakta en zayıf kaldığı alan ‘hakkaniyet’, en başarılı olduğu alan ise ‘gurur’ olarak belirlendi. Türkiye’nin En İyi İşverenleri içerisinde çalışanların en memnun olduğu ve Trust Index anketinden en yüksek oranda olumlu görüş bildirdiği ifadeler ise "Buraya önemli katkılarda bulunabileceğime inanıyorum", "Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum" ve "Şirkete yeni katılan bir çalışan burada hoş karşılanıyor" oldu.

Ödül töreninde ayrıca, Yıldız Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan ve 200’den fazla İK profesyonelinin görüşlerine yer verilen HR Survey anketinin sonuçları da paylaşıldı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.