Gıda Hattı

Türkiye’nin en büyüğü olacak baraj inşaatında Covid-19 eylemi!

25 Ağustos 2020, 14:31
Paylaş
Türkiye’nin en büyüğü olacak baraj inşaatında Covid-19 eylemi!

Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES şantiyesinde Covid-19 vakalarındaki artış, işçileri tedirgin etti. Şantiye önünde toplanan işçiler daha sağlıklı bir ortamda çalışmak istediklerini belirterek tepkilerini dile getirirken, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yeni tedbirler alındı.

Artvin’de, yapımı süren ve tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES şantiyesinde Covid-19 vakaları arttı.

Bunun üzerine şantiye önünde toplanarak duruma tepki gösteren baraj inşaatında çalışan işçiler, “Bu bir grev ya da iş bırakma değil. Çalışma ortamımızın iyileştirilmesi için hak aramaktır” ifadelerini kullandılar.

İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı

Gelişmeler üzerine Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, salgının önlenmesi için yeni tedbirler aldı. Kurulun açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Yusufeli Barajı ve HES şantiyesi ile Yusufeli Barajı Rölekasyon yolları ve köy yolları şantiyelerinde çalışanlar arasında Covid-19 pozitif vakalarının yoğun bir şekilde arttığı anlaşılmış olup, 24 Ağustos'tan itibaren yeni kararlar alınmıştır.

Şantiye dışından tedarik amaçlı giriş yapan araç şoförleri ve yardımcılarının belirlenen alanlar dışında bulunmamasına ve şantiye içerisinde hiç kimse ile temasa geçmemesine, çalışanların şantiyelerde kendileri için hazırlanan yerlerde kalmalarına, aylık izin kullanımlarını müteakip göreve başlamadan şantiyede 7 gün izolasyon altında tutulmalarına, izin dönüşünün 7. günü sürüntü örneği alınmasına, sürüntü örnek sonuçlarının belli olmasına kadar izolasyonda kalmaya devam etmesine, çıkan test sonucuna göre iş başı yapmalarına veya sağlık kuruluşuna yönlendirilmelerine karar verilmiştir.

Denetimler yoğunlaştırılacak

Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamındaki diğer şantiyelerinde de Covid-19 tedbirleri kapsamında tedbirlerin ve denetimlerin yoğunlaştırılmasına karar verilmiştir. Alınan bu kararların Artvin genelinde eksiksiz olarak uygulanmasına, kararlara uymayanlar hakkında idari para cezası verilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de cezai işlem uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.