Gıda Hattı

Türkiye’nin aşılama haritası çift dozla renk değiştirdi!

20 Eylül 2021, 23:55
Paylaş
Türkiye’nin aşılama haritası çift dozla renk değiştirdi!

Sağlık Bakanlığı, uzmanların uzun süredir olmasını istediği şekilde günlük aşılama haritasını, tek doz yerine iki doz aşı olanlar üzerinden güncelledi. İki doz aşılamaya göre, Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği il yüzde 75,8 ile Kırklareli, aşılamanın en düşük olduğu il yüzde 41,3 ile Şanlıurfa oldu. Üç büyük ilden İstanbul yüzde 64,9 oranıyla turuncu, İzmir yüzde 73,7 oranıyla, Başkent Ankara ise yüzde 71,3 çift doz aşılama oranıyla sarı renkle haritada yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük Covid-19 haritasındaki değişimi, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Koca, “Günlük Covid-19 tablomuz değişti. Bugünden itibaren il bazında ilk doz yerine en az iki doz aşı olanların oranlarını paylaşacağız. Aşılarımızı yaptırarak vaka sayılarını düşürelim, can kayıplarımızı azaltalım. İlk doz aşıda önemli bir mesafe kaydettik” ifadelerini kullandık.

Türkiye’de çift doz aşılama oranı ortalama yüzde 68,13

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Günlük Covid-19 Tablosu’ndaki en az iki doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre, Türkiye’de 2. doz aşılama ortalama yüzde 68,13 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 85,10 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplam 105 milyon 611 bin 261’e yükseldi.

Çift doz aşılama oranıyla harita renk değiştirdi!

Bakan Koca’nın duyurduğu şekilde, tek doz aşı yerine çift doz aşı oranına göre illerin yer aldığı Türkiye haritası da paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye'de en çok çift doz aşılamanın gerçekleştirildiği il yüzde 75,8 ile Kırklareli olurken, bu ili Muğla, Eskişehir, Çanakkale Amasya, Edirne, Ordu, Balıkesir, Burdur ve İzmir takip etti.

Günlük aşı haritasına göre Şanlıurfa, yüzde 41,3 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştiği il oldu. Bunu Mardin, Bitlis, Batman, Muş, Diyarbakır, Siirt, Şırnak ve Ağrı takip etti.

Haritada, üç büyük ilden İstanbul yüzde 64,9 oranıyla turuncu, İzmir yüzde 73,7 oranıyla, Başkent Ankara ise yüzde 71,3 çift doz aşılama oranıyla sarı renkle yer aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.