AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye’den iki koldan Çin atağı!

14 Temmuz 2021, 13:53
Paylaş
Türkiye’den iki koldan Çin atağı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da, online toplantıda Çinli yatırımcılarla buluştu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Çin Devlet Başkanı ile telefonla görüştü

Yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, bu yılın Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50'nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini ifade etti.

İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu'nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Uygur Türklerinin Çin'in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye'nin Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Çinli yatırımcılarla buluştu

Cumhurbaşkanının görüşmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da, online toplantıda, Çinli yatırımcılarla buluştuğunu bildirdi.

Elvan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Farklı sektörlerden Çinli yatırımcılarla buluştuk. Reform programımız, yerel paralarla ticaret, yüksek teknoloji yatırımları, Kuşak ve Yol Girişimi konularını masaya yatırdık. Reel sektör öncülüğünde büyümek için, ekonomi diplomasisini en verimli şekilde kullanacağız!”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.