AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye’de kurulacak, Avrupa’da bir ilk olacak!

Türkiye’de kurulacak, Avrupa’da bir ilk olacak!
2 Haziran 2019, 11:51

Türkiye'de bir ilk olarak kurulması planlanan Adana Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, İhtisas Organize Su Ürünleri Bölgesi olarak Avrupa’da da bir ilk olacak.

Adana Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtımı ve yetiştirilecek potansiyel ürün çeşitleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere “Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi ve Su Ürünleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Çalıştay'a Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay'ın yanı sıra Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları ve iş insanları katıldı.

2 bin kişiye istihdam sağlanacak

Çalıştay'ın açılış konuşmasını yapan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Başkanvekili Alican Yamanyılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığının himayelerinde Adalı Mahallesi'ne Türkiye'de ilk kez Tarıma Dayalı OSB kurulması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

2018 yılında Türkiye balık ve su ürünleri sektörü olarak 84 ülkeye yaklaşık 1 milyar dolar gibi rekor seviyede ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Yamanyılmaz, bu rakamı daha yukarı taşımak zorunda olduklarını kaydetti.

“Su ürünleri ihracatında 2023 hedefimiz 1 milyar doları yakaladık”

Tarım Orman Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada; Türkiye'nin tarımda ihracatçı ülke konumunda olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu ihracattaki en önemli unsurlardan biri de su ürünleri. 2003 yılında su ürünleri Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmeye başlanmasıyla birlikte su ürünleri üretimi yüzde 416 artarak, 2018 yılında 315 bin tona gelmiş. İhracatı da yüzde 885 oranında artarak 2023 hedefimiz olan 1 milyar doları yakalamış durumdayız. Biz bu ihracatı arttırmaya kararlıyız.

Yeni 2023 ihracat hedefimiz olan 2 milyar dolara ulaşmamızda büyük katkı sağlayacak olan bu yatırımı yeni, alternatif türlerin üretimi için mükemmel, düzenli ve çevreci bir proje olarak görmekteyiz. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’ye yılın başında söz verdik, 2019 yılı içerisinde 170 bin ton civarında yeni su ürünleri istihsal alanını üreticilerimize teslim edeceğiz. Mersin ve Aydın'daki 50 bin tonluk projelere ilave olarak Organize Sanayi Bölgesi'nin açıklarında ilave 50 bin tonluk denizde yetiştiricilik yapılacak alanın çalışmalarını da tamamlamak üzereyiz.”

Yıllık 2,5 milyar TL’lik katma değer elde edilecek

Çalıştayın açılışında konuşan Vali Mahmut Demirtaş, proje sayesinde yıllık 2,5 milyar TL'lik katma değer elde edileceğini belirterek, “Böylelikle hem istihdama, hem ihracata hem de cari açığın kapatılmasına doğrudan katkıda bulunacağız" dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise konuşmasında,  birlik ve beraberlik sayesinde son 5 yılda Adana'da önemli gelişmeler sağlandığını kaydederek, "Lezzet festivalinden tutun tarıma dayalı OSB, mahrukatçılar, Ceyhan'daki Enerji İhtisas Bölgesi yatırımlarının önünün açılması, bunlar Adana'yı hak ettiği yere getirecek girişimler. Bize düşen bunların tamamına destek olmak" diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.