AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye’de kaç tane Milli Park var? İşte özel statü ile korunan alanlar

22 Ekim 2019, 11:47
Paylaş
Türkiye’de kaç tane Milli Park var? İşte özel statü ile korunan alanlar

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı, tabiatı koruma alanı, yaban hayatı geliştirme sahası, Ramsar alanı, ulusal öneme haiz ve mahalli öneme haiz sulak alan olmak üzere toplam 599 alanın özel statülerle korunduğunu açıkladı.

Göreme Vadisi’nin Milli Park olarak ilanına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlükten kaldırılırken, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP)  Genel Müdürlüğü, ülkemizin farklı bölgelerinde özel statü ile korunan alanlara ilişkin son bilgileri paylaştı.

3.2 milyon hektar alan özel statülerle korunuyor

Buna göre DKMP Genel Müdürlüğü tarafından halen ülke topraklarımızın 3 milyon 211 bin hektarı, farklı özel statüler adı altında korunuyor.

2019 yılında ilan edilen alanlarla birlikte 45 milli park, 247 tabiat parkı, 115 tabiat anıtı, 30 tabiatı koruma alanı, 81 yaban hayatı geliştirme sahası, 14 Ramsar alanı, 56 ulusal öneme haiz ve 11 mahalli öneme haiz sulak alan olmak üzere toplam 599 alan, sahip oldukları bu statülerle korunuyor.

Söz konusu bu alanlar alan büyüklüğüne göre sıralandığında ilk sırayı yaban hayatı geliştirme sahaları, ikinci sırayı milli parklar, üçüncü sırayı da ulusal öneme haiz sulak alanlar alıyor. Özellikle yaban hayvanlarının ve yaban hayatının korunduğu yaban hayatı geliştirme sahalarında, hayvanların yaşam ortamlarının iyileştirilmesi için gerekli tedbirler alınıyor.

Milli Parklar ve Tabiat Parkları, cazibe merkezleri!

Milli parklar ve tabiat parklarının ise havasıyla, suyuyla, kaynak değerleriyle, manzaralarıyla ve sakin ortamlarıyla özellikle büyük şehirlerde insanlar için bir cazibe merkezi vazifesi gördüğü biliniyor. İnsanların eğlenmek, dinlenmek, piknik yapmak, doğa ile baş başa kalmak için tercih ettiği alanlar bayram tatillerinde ve yaz mevsimlerinde ziyaretçiyle dolup taşıyor.

Ulusal öneme sahip olan sulak alanlar ise barındırdığı flora ve faunanın özellikleri sebebiyle ekolojik ve genetik çeşitliliğinin sürdürebilmesi için özel bir önemle korunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.