AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye’de etkinliği kanıtlanan bitkisel ürün, Hindistan’da koronavirüs hastalarına şifa oldu!

Türkiye’de etkinliği kanıtlanan bitkisel ürün, Hindistan’da koronavirüs hastalarına şifa oldu!
22 Haziran 2021, 14:24

Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın yaptığı araştırma ile etkinliğini kanıtladığı nar kabuğu içerikli ürün, Hindistan'da Covid-19 hastalarına destek tedavisi denemelerinde olumlu sonuç verdi. Yeşilada, “Tamamen bitkisel olan ürün, Covid-19 hücrelerini yok ediyor” dedi.

Dünyanın ilk 100 bilim insanı arasında yer alan Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın Türkiye’de laboratuvar ortamında etkinliğini kanıtladığı nar kabuğu içeren ürün, Hindistan’da Covid-19 hastalarına şifa oldu.

Vücut hücrelerine zarar vermeden, koronavirüs hücrelerini yok ediyor

Laboratuvar ortamında antiviral testleriyle etkinliğini kanıtladığı, Hindistan’da koronavirüs hastaları üzerinde destek tedavisi olarak kullanımından olumlu sonuç alınan ürüne ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yeşilada, tamamen doğal olan pastilin vücut hücrelerine zarar vermeden Covid-19 hücrelerini yok ettiğini söyledi.

Ürünün Covid-19 aşısıyla birlikte koruyucu olarak ve aşının etkisini artırmak üzere bir destek tedavisi olarak kullanılmasını öneren Yeşilada, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Covid-19 yaklaşık 16 aydır bütün dünyayı etkileyen bir durum. Nar kabuğu ekstresi taşıyan bu ürün İtalya’da yapılan klinik çalışmalarda yüzde 91 başarı elde etti. Ama bu süreçte virüsün yeni varyantları çıkmaya devam etti.

Dünyadaki en büyük tehdit Hint varyantı

Bütün dünyadaki tehdit şu an Hint varyantı. Bu ürünle ilgili bir çalışma da Hindistan’da yapıldı. Covid-19 pozitif 100 hasta, evde tedavi gören ve hastanede tedavi gören hastalar olarak 2 gruba ayrıldı. Bir gruba normal tedavi uygulanırken, hastanede yatan diğer gruba azitromisin antibiyotiği ve bu nar kabuğu pastili verildi. Hastanede yatan hastalarda günde 3 defa olmak üzere 10 günlük bir kullanımın ardından Covid-19 pozitif olanların iyileşme oranlarına bakıldığında yüzde 40 oranında hastanın Covid-19 negatif hale geldiği belirleniyor. Ayrıca öksürük ve ateş gibi semptomu olan hastalarda bu şikayetleri büyük oranda azaltıyor. Bunlar önemli bulgular.”

Bitkisel ürünlerin Covid-19 tedavi protokolünde bulunmasına ilişkin de konuşan Prof. Dr. Yeşilada, “Covid-19’la mücadelede maske, mesafe gibi önlemlerin yanı sıra aşı önemli. Çünkü aşı olanların Covid-19’a yakalansalar bile daha hafif geçirdiği biliniyor. Bir de bu ürün kullanıldığında çok daha iyi koruma sağlayacağını tahmin etmek zor değil. Bitkisel ürünlerin etkinliği kanıtlanmıştır. Başka çalışmalarımda da bazı bitki ekstrelerini verdiğimizde Covid-19'un tamamıyla yok olabildiğini gördük" dedi.

“Virüsün giriş kapılarını kapatmamız önemli”

Covid-19 hastalığına yönelik araştırmalarından da bahseden Yeşilada, “Virüsün giriş kapısı olan ağız ve burunu kapatmaya çalışıyoruz. Boğazda ACE2 adında virüsün bağlandığı bir nokta var. Biz virüsün bu noktaya bağlanmasını engellemeye çalışıyoruz. Burunda da bazı uçucu yağların etkili olduğunu görüyoruz. Bitkisel ürünler bağışıklık sistemini destekleyici rol alıyor. Bu da önemli bir bulgu" diye konuştu.

Covid-19 aşısına da değinen Prof. Dr. Yeşilada, “Aşılananların da Covid-19’a yakalanabildiğini görüyoruz. Özellikle delta varyantı aşı olanlara bile etkisini gösteriyor. Ama genel olarak bakıldığında aşı olanların normal bir grip gibi hastalığı atlattığını görüyoruz. Ama aşının yanında diğer önlemleri almaya devam etmek gerekiyor. Maskeler belki de uzun bir zaman hayatımızın bir parçası olacak. Covid-19 tedavisinde çok ciddi yan etkileri olan maddeler kullanılıyor. Bu nedenle aşı olarak korunmaya çalışmak çok önemli" dedi.

Çözüm; doğadan gelen tıpta

Normalleşme sürecine de değinen Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Aşı olarak korunacağız. Henüz ilaçla ilgili bir ümit yok. Mesleğimdeki 49 yıllık tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki bütün dertlerin çaresi bitkilerde var. Bilimsel olarak etkinliğinin ispatlandığı durumlarda bitkiler kullanılabilir. Bu yüzden bu tip araştırmalar büyük önem taşıyor” diye konuştu.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.