AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye’de darbe girişimi… İş dünyasından sert tepki!

Türkiye’de darbe girişimi… İş dünyasından sert tepki!
16 Temmuz 2016, 16:49

Türkiye 15 Temmuz Cuma gecesi, demokrasiye yakışmayan görüntülere sahne oldu. İş dünyası ve sivil toplum kuruşlarından darbe girişimine büyük tepki geldi. Yapılan açıklamalarda demokrasiye hiçbir müdahalenin kabul edilemeyeceğinin altı çizilerek, tüm kesimlere demokrasiye sahip çıkılması çağrısı yapıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bir grup, 15 Temmuz 2016 Cuma günü akşamı İstanbul’da boğaz köprülerini Anadolu’dan Avrupa geçişe kapattı, Ankara’da Genelkurmay Karargahı darbe girişimine katılan gruplar tarafından ele geçirildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, rehin alınarak Ankara Akıncılar'daki hava üssüne götürüldü.

darbe-bogaz-koprusu-gidahatti

Gecenin en sıcak noktalarından Başkent Ankara’da savaş uçakları alçaktan uçuş yaparken, askeri helikopterler tarafından Meclis bombalandı. Aynı şekilde darbe girişiminin karargahı olduğu belirtilen Jandarma Genel Komutanlığı’nın karşısında bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne de bombalar atıldı.

darbe-tanklar-gidahatti

İlk açıklama Başbakan Binali Yıldırım'dan

İlk olarak televizyonlara telefonla bağlanan Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bu bir kalkışmadır” olarak tanımladığı hareket üzerine TBMM’ye gelen AK Parti, CHP ve MHP’li milletvekilleri, darbe girişimine tepki gösterdiler.

Ankara dışında Marmaris’te tatilde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, televizyonlara bağlanarak bunun TSK’da emir-komuta zinciri içinde değil, TSK içinde yuvalanan Fetullahçı terör örgütüne bağlı unsurların bir kalkışması olduğunu ve hiçbir şekilde buna müsaade edilmeyeceği açıklamasını yaptı. İlerleyen saatlerde Marmaris’ten uçakla İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Erdoğan’ın kaldığı otelin de bombalandığı bildirildi.

darbe-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-gidahatti

Ankara’daki TRT binasına giden askerlerin silah zoruyla Türkiye’de yönetime el konulduğuna ilişkin bir bildiri de okuttuğu darbe girişimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile bakanların çağrısıyla sokağa çıkan vatandaşlar ve polis ekiplerinin de çabalarıyla önlendi, ardından da gözaltılar başladı.

darbe-basbakan-aciklama-gidahatti

Sabah saatlerinde darbe girişiminin başındaki 7 asker ile 1 sivilin bir helikopterde Yunanistan’da Dedeağaç’a kaçtığı ve siyasi sığınma istediği bildirilirken, darbe girişimi sırasındaki bombalamalar ve yaşanan çatışmalarda 161 kişinin yaşamını yitirdiği, 1440 kişinin yaralandığı ve 2839 askerin gözaltına alındığı açıklandı.

teknoloji-odulleri-cansen-basaran-symes-gidahatti

İş dünyasının tepkisi

Darbe girişimi hakkında Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nden (TÜSİAD) yapılan açıklamada, "Demokrasiye hiçbir müdahale kabul edilemez, tüm kesimler ve kurumlar olarak demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmalıyız" denildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu TİSK’ten “Demokrasi Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel ilkesidir” başlığıyla yapılan açıklamada da, “Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel ilkesi olan Demokrasiye bağlılığımız en üst düzeydedir. Türk ulusuna yakışan yönetim şekli Demokrasidir. TİSK Camiası olarak demokrasi karşıtı her türlü girişimin karşısındayız” ifadelerine yer verildi.

rifat-hisarciklioglu-gidahatti

“Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da askeri kalkışmaya sert tepki gösterdi. Hisarcıklıoğlu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemize ve milletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz! Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmuş bu hançeri kabul etmiyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete karşı girişilen bu kanunsuz kalkışmanın karşısındayız.

Türk milleti olarak her türlü darbe girişiminin karşısında olmalı, demokrasimizi savunmalıyız. Türk iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Demokrasiden yanayız.”

tumsiad-baskani-yasar-dogan-gidahatti

Ankara ve İstanbul’da yaşanan anti demokratik girişim hakkında TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan da yazılı bir açıklama yaptı. Doğan, “Türkiye için tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Demokrasi önemli bir sınav daha veriyor. Yeni Türkiye'nin güçlü milli iradesini sekteye uğratmak isteyenler yine iş başındalar. Halkımızı demokrasi ve milli iradeye sahip çıkmaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki halkın iradesini yok sayan hiçbir girişim başarıya ulaşamaz. Allah yar ve yardımcımız olsun” değerlendirmesini yaptı.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu da, 15 Temmuz akşamı yaşanan demokrasiye karşı gerçekleştirilen askeri darbe girişimi ile ilgili açıklamasında, demokrasiye ve halkın iradesine inandıklarını bildirdi. Kadooğlu, “Demokrasimize ve demokratik kurumlara herhangi bir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Demokrasiden başka gidecek yolumuz ve geleceğimiz yoktur. Askeri darbeler, muhtıralar ve kalkışmalar öncelikle demokrasiye, cumhuriyetimize ve millet iradesine karşı girişimlerdir. Ülkemizde demokrasiye inanan tüm kesimlerin ve halkımızın sağduyulu bir şekilde aynı ortak payda etrafında birlikte olma görev ve sorumluluğu vardır. O ortak payda da demokrasidir. Demokrasi karşıtı herhangi bir girişimin, halkın sağduyusu, birlik ve beraberlik duygularının karşısında başarıya ulaşma şansı yoktur. Gün, siyasi partiler dâhil, toplumun her kesiminin tek bir yürekle dayanışma günüdür. TBMM’ye ve millet iradesine karşı gerçekleştirilen darbe girişiminin bertaraf edilmesinde; aynı ortak payda için bir araya gelen, demokrasi dışı hareketlere toplumsal sağduyu ile karşı duran, STK’ları, iş dünyası örgütlerini, siyasi partileri ve halkımızın çabalarını kutluyorum” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.