AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye’de bir ilk! Gıda Bankacılığı Zirvesi gerçekleşti

Türkiye’de bir ilk! Gıda Bankacılığı Zirvesi gerçekleşti
22 Şubat 2019, 18:43

Türkiye'de gıda bankacılığının çatı kuruluşu olan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) tarafından düzenlenen 1. Gıda Bankacılığı Zirvesi yapıldı. Zirvede, dünyada ve Türkiye’de gıda bankacılığı modelleri, hukuki düzenlemeler ve sıfır atık kapsamı ile gıda bankacılığının ekonomi üzerindeki etkisi konuşuldu.

Kurucu başkanlığını Serhan Süzer’in, yönetim kurulu başkanlığını ise Hande Tibuk’un yürüttüğü Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), son yıllarda açlık ve yoksullukla mücadele konusunda önemli adımlar atıyor.

44 ülkede faaliyet gösteren ve dünyadaki gıda bankalarını bir araya getiren Global Foodbank Network’ün Türkiye’deki sertifikalı ve tek üyesi olan TİDER, gıda bankacılığı ile sosyal fayda yaratan ve yaratmak isteyen kurumları ve tüm sivil toplum kuruluşlarını 1. Gıda Bankacılığı Zirvesi’nde bir araya getirdi.

Türkiye 1. Gıda Bankacılığı Zirvesi

Dört panelden oluşan zirvede Türkiye’de ve dünyada gıda bankacılığı nasıl yapılıyor, gıda bankacılığı modelleri ve gıda bankasına destek verenlerin yanı sıra, sıfır atık konusu da kapsamlı bir şekilde tartışıldı.

Global Foodbank Network adına zirveye katılan Craig Nemitz, “Temel İhtiyaç Derneği ile 4 yıl önce tanıştık ve çok kısa sürede başarılı faaliyetlerinden dolayı GFN sertifikası almaya hak kazandılar. Aynı zamanda tüm dünya STK’larına örnek teşkil edecek Destek IK modelleri ile de 40 ülkenin oylaması sonucu Global İnovasyon ödülünü kazandılar. Günümüzde, dünya gıda üretiminin üçte biri, yani 1,3 milyar tonu israf ediliyor. Bu miktar, dünyada aç olan 868 milyon insanı beslemek için gereken gıdanın tam dört katına denk düşüyor. Dünya genelindeki israf oranı, 1 trilyon dolara mal olurken 3,3 milyar ton karbondioksit yayıyor. Ortak amacımız açlık olmayan bir dünyada yaşamak” dedi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık ise Türkiye ile Orta Asya arasındaki proje işbirliklerine değinirken, Türkiye’de gıda bankacılığının bir sisteme ve mutlaka zorunlu hale getirilerek mevzuata bağlanması gerektiğini vurguladı.

TİDER Destek Bulut sistemini anlatan TİDER Genel Müdürü Nil Tibukoğlu ise bugüne kadar 1000 ton gıdayı israftan kurtardıklarını, firmalardan israfla mücadele ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta artan oranda destek gördüklerini, Destek IK modeli ile de 96 ihtiyaç sahibini iş sahibi yaparak kendi ayakları üzerinde durmalarını sağladıklarını belirtti.

Yılda 750 bin buğday ekipman yetersizliğinden israf ediliyor

Türkiye’de Gıda Bankacılığı’nda Hukuki Düzenlemeler, Sıfır Atık ve Uygulamalar paneline Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdür Yardımcısı Ali Fuat Karaman, Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetmeni Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Yakup Güzel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Hülya Çakır katıldı.

Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’nun moderatörlüğünde yapılan Gıda Bankacılığına Destek Verenler Paneli, zirve Ana sponsoru Denizbank Tarım Bankacılığı Satış ve Performans yönetimi Grup Müdürü Serhan Hacısüleyman, TİDER Kurucu Başkanı Serhan Süzer ve Barilla Türkiye Müşteri Hizmetleri ve Talep Planlama Müdürü Buket Yıldırım Karagüç katıldı.

Yılda 750 bin ton buğdayın teknik ekipman yetersizliğinden israfa terk edildiğini belirten Hacısüleyman, bunun gibi çarpıcı israf kalemlerini azaltmak adına Tarım Bankacılığı’na verdikleri desteklerden ve yürüttükleri projelerden bahsetti.

Gıda israfında sebze, meyve ve ekmek ilk sıralarda

TİDER Kurucu Başkanı Süzer de, “Türkiye’de en çok israf edilen gıda ürünleri arasında sebze, meyve ve ekmek ilk sıralarda yer alıyor. TMO Genel Müdürlüğü ve Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu 2017 verilerine göre Türkiye’de günde 120 milyon adet ekmek üretiliyor ve toplam olarak 4,9 milyondan fazla ekmek israf ediliyor. İsraf ettiğimiz ekmekle her yıl yaklaşık 1,5 milyar TL fakirleşiyoruz” dedi.

İsrafla savaş için 2010 senesinden bu yana TİDER olarak mücadele ettiklerini dile getiren Serhan Süzer, Destek Market, Aşevi ve Depo modelleriyle geniş kapsamlı olarak ideal Gıda Bankacılığı Modellerini anlattı. Süzer, özel sektör, STK’lar ve kamu kurumlarının ortaklaşa çalışması ile gıda bankacılığının yakın zamanda tüm Türkiye’ye yayılmasının mümkün olacağına vurgu yaptı.

“Mevcut tüketim modeliyle gezegenimiz bize yetmeyecek”

Panelde Barilla Türkiye Müşteri Hizmetleri ve Talep Planlama Müdürü Buket Yıldırım Karagüç, şirketin insan ve çevre dostu iş modeli çerçevesinde yürüttüğü çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Dünya genelinde üretilen yiyeceklerin üçte birinin sofralara ulaşmadan israf edildiğini belirten Karagüç, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için her gün tabağımıza koyduğumuz yiyecekler başta olmak üzere somut tedbirler alınmasının hem sağlık hem de gezegen için çok önemli olduğunu vurguladı. Karagüç, “Dünyayı gelecek kuşaklara daha iyi bir şekilde, en azından bulduğumuz gibi bırakma zorunluluğumuz var. Dolayısıyla evrene bıraktığımız ayak izimizi olabildiğince küçültmeliyiz. Bunu yapamazsak ileride gezegenimiz bizim için yeterli olmayacak. Bu noktada en önemli konulardan biri olarak gıda israfının azaltılması gündeme geliyor. İtalya, Fransa ve Amerika'daki benzer çalışmalarımızın ardından Türkiye'de de gıda bankacılığı konusunda TİDER ile iş birliği yaptık” dedi.

Açlık ve obezite konusunda da bilgiler paylaşan Buket Yıldırım Karagüç, “Önümüzde bir madalyon var. Madalyonun bir tarafında küresel ölçekte açlıkla mücadele eden ya da yetersiz beslenme ile mücadele eden büyük bir kesim var. Yaklaşık 9 kişiden biri bu sorunla karşı karşıya. Madalyonun diğer tarafında ise maalesef her 7 kişiden biri obezite ya da sağlıksız beslenme ile karşı karşıya ya da bu konudan doğan bazı sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor. Diğer yandan sahip olduğumuz gıdaların üçte biri ihtiyaç sahiplerine ulaşmadan israf oluyor. Yaşanan bu ciddi çelişki ve eşitsizlik tablosunu mutlaka değiştirmeliyiz. Bu çerçevede gıda bankacılığının önemi açıkça ortaya çıkıyor. Barilla Gıda olarak gıda bankacılığı konusunda Türkiye'de TİDER ile yolculuğumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

İhtiyaç Haritası ve TİDER işbirliği protokolü imzaladı

Zirve kapsamında İhtiyaç Haritası ile TİDER arasında bir de işbirliği protokolü imzalandı.

İhtiyaç Haritası Kurucu Ortağı Mert Fırat, “İhtiyaç Haritası’nın kurulma aşamasından itibaren bize destek veren ve halihazırda beraber çalıştığımız Temel İhtiyaç Derneği ile işbirliğimizi protokole bağlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Daha çok ihtiyaç sahibine ulaşabilmek için işbirliğimizin sınırsız süreli devam etmesini arzu ediyorum” dedi.

TİDER Başkanı Hande Tibuk da, sosyal faydayı artırmak amacıyla çalışan ve birbirini tamamlayan modellerle sosyal fayda yaratan sivil toplum kuruluşlarının, daha çok ihtiyaç sahibine ulaşabilmeyi mümkün kılabilmek için işbirliği yapmasının sosyal katma değeri artıran en önemli faktör olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.