AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye'de 4.5G dönemi bugün itibariyle başladı

1 Nisan 2016, 11:21
Paylaş
Türkiye'de 4.5G dönemi bugün itibariyle başladı

 4,5G denemesini ilk kez Washington'da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cep telefonu aracılığıyla Türkiye'deki "4.5G IMT-Advanced Hizmetlerinin Sunulmaya Başlaması" törenine canlı bağlantı ile katılarak gerçekleştirdi. 4,5G uyumlu SIM kart ve akıllı telefona sahip tüm kullanıcılar, 4.5G’ye nasıl geçileceği, SIM kartlarının 4.5G’ye uyumlu hale getirilmesi, 4.5G'nin faturalara nasıl yansıyacağı konusunu merak ediyor. İşte tüm bu sorularının yanıtları haberimizde…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4,5G'nin tüm şehir merkezlerinde belirli noktalarda yarından itibaren verimli çekeceğini belirterek, "Tüm Türkiye sathında çekmesinde son tarih 2023.  2023'e geldiğimizde nüfus olarak yüzde 95'i kapsamış olacağız. Geçen yıla kadar 184 megahertz olan bant genişliğini 3 kat arttırarak 549 megahertze çıkardık. Bu da 4,5G ile 10 kata kadar hız artışı olacak demektir." dedi.

4-5g-gecis-gidahatti4,5G için Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom fiyat tariflerini açıkladı. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone sim kartlarını şimdilik ücretsiz olarak değiştirmesinin yanı sıra 1 GB interneti de hediye ediyor. Sim kartınızın 4.5G'ye uyumlu olup olmadığını SMS yoluyla ya da operatörlerin kendi web sitelerinden sunduğu hizmetle öğrenmek mümkün.

 4.5G'ye nasıl geçilir?

4.5G'ye geçmek isteyen kullanıcıların öncelikli olarak,  SMS, çağrı merkezi, internet ve benzeri yollar ile 4.5G geçiş onayının iletilmesi gerekiyor. Ayrıca abonelik geçişlerinde gönderilecek SMS'ler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca 4.5G hizmetinin alınabilmesi için cihazın ve SIM kartın 4.5G teknolojisi ile uyumlu olması, telefon ayarlarından 4.5G/LTE seçeneğinin açık tutulması ve 4.5G kapsama alanında bulunulması gerekiyor. Bütün bu işlemler hakkında operatörler ve çağrı merkezlerinden bilgi almak mümkün.

4.5G-telefonlar-gidahatti4.5G’yi destekleyen telefonlar

Telefonların bu teknolojiyi destekleyip desteklemediğini öğrenmek için klavyede Ctrl+F tuşlarına ile açılan arama konsoluna telefon modelini girmek yeterli.

Bilgisayarlara da  4.5G hızı geliyor

Akıllı telefonları modeme dönüştürerek,  4.5G hızını dizüstü bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. 4.5G'de kotaların artmasıyla birlikte fiberde de hem hız hem de kotalar artacak.

4.5G ve bataryalar

2G’de telefonun ortalama şarjı 4-5 gün dayanabilirken bu durum 3G’ye geçişle birlikte tüketim süresi 24 saate kadar düştü.  4.5G ile daha fazla video izleneceği düşünüldüğünde yüksek hız ve kesintisiz video deneyimi, şarj ömrünü kısaltabilecek.

4.5G-gidahattiTurkcell, Vodafone ve Turk Telekom 4,5 G tarifeleri fiyatları

4.5G uyumlu SIM kart ve akıllı telefona sahip Vodafone aboneleri, Nisan boyunca geçerli olacak kampanyadan yararlanmak için “4bucakG” yazarak 4545’e SMS atabilecek. Böylece Vodafone aboneleri, bir ay boyunca kendi tarifeleri dışında ek bir ödemeye gerek kalmadan 4.5G teknolojisini deneyimleyebilecek.

Turkcell’de ise 39 liradan başlayan ve 149 liraya kadar yükselen farklı fiyat tarifeleri bulunuyor.

Türk Telekom’un 4.5G tarifesi ise 19 lira ile 89 lira arasında değişirken,  faturalı, faturasız ve 4.5G uyumlu olmak üzere üç başlık altında ayrı tarifeler düzenlendi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.