Gıda Hattı

Türkiye’de 23 ilde elektrik kesintisi

27 Nisan 2016, 10:12
Paylaş
Türkiye’de 23 ilde elektrik kesintisi

Türkiye’nin 23 ilinde kısa süreli elektrik kesintileri yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, elektrik kesintisinin nedeni Orta ve Doğu Karadeniz’deki aşırı yağış ve fırtına olarak gösterildi. İstanbul'un 8 ilçesinde bazı semtlere elektrik verilemedi. BEDAŞ, kesintiden etkilenen bölgelerin mağdur olmaması için 23.30 itibarıyla kademeli olarak elektrik sağlamaya başlandığını bildirdi. Elektrik kesintilerinin yaşandığı iller şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Van, Hakkari, Trabzon, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Samsun, Gaziantep, Rize, Sakarya, Mersin, Yalova, Kayseri, Düzce, Adana, Gümüşhane, Giresun, Manisa, Denizli ve Aydın.

İstanbul'un Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Bakırköy, Beşiktaş, Büyükçekmece, Esenler ve Küçükçekmece ilçelerinde, teknik arıza nedeniyle elektrik kesintisi yaşandı. Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'den (BEDAŞ) yapılan açıklamada, "TEİAŞ’tan sisteme enerji gelene kadar BEDAŞ'ın tüm kaynakları seferber edilerek çeşitli bölgelerden aktarmak sureti ile kesintiden etkilenen bölgelerin mağdur olmaması için 23.30 itibarıyla kademeli olarak elektrik sağlamaya başlanmıştır" denildi.

elektrik-kesintisi-gidahatti

Elektrik kesintisinin nedeni Karadeniz’deki aşırı yağış ve fırtına

Yurt genelinde kısmen yaşanan elektrik kesintilerinin Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki aşırı fırtına ve yağıştan dolayı yüksek gerilim hatlarındaki geçici arızadan kaynaklandığı belirtilerek, dün gece 23.13 itibarıyla tüm bölgelere yeniden enerji verildiği bildirildi.

elektrik-kesintisi-4-gidahatti

Yüksek gerilim hatlarında arıza

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "26 Nisan 2016 tarihinde saat 22.29’da Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki aşırı fırtına ve yağış nedeniyle yüksek gerilim hatlarında geçici arıza yaşanmıştır. Yaşanan arıza, bazı illerimizde kısmi kesintilere neden olmuştur. Yapılan müdahale ile sistem kısa sürede normale döndürülürken, saat 23.13 itibarıyla tüm bölgelerde kesinti giderilerek enerji sağlanmıştır. Toplam kesinti, Türkiye genelinde yüzde 15’lik kesimde 45 dakika süre ile yaşanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca bölgedeki hava şartları nedeniyle kısa süreli elektrik kesintileri yaşanabildiği belirtildi.

elektrik-kesintisi-3-gidahatti

BEDAŞ ve AYEDAŞ'ın internet siteleri çöktü

Yaşanan elektrik kesintilerinin ardından BEDAŞ ve AYEDAŞ'ın resmi internet sitelerine bir süre erişim sağlanamadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve ilgili bürokratlar, bazı yerleşim birimlerinde yaşanan elektrik kesintileri konusunda, TEİAŞ Ankara Yük ve Tevzi Merkezinde oluşturulan kriz masasında bilgi aldı. Türkiye genelinde 22 ilde saat 22.30'dan itibaren kısmen elektrik kesintileri yaşandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.