AramaArama
Gıda Hattı

AB’den Türkiye’ye zirve, Balkan ülkelerine üyelik tarihi!

7 Şubat 2018, 10:04
Paylaş
AB’den Türkiye’ye zirve, Balkan ülkelerine üyelik tarihi!

Uzun süredir ne zaman yapılacağı merak edilen Türkiye-AB Zirvesi’nin tarihi 26 Mart olarak açıklanırken, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 6 Balkan ülkesinin AB’ye üye olabilecekleri sinyalini verdi.

Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesi, 26 Mart 2018 tarihinde Bulgaristan’da yapılacak.

Zirvenin tarihi ve yerini, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu Twitter hesabından yayınlayan AB Konseyi Sözcüsü Preben Aaman duyurdu.

ab-turkiye-gidahattiDört isim Varna’da buluşacak 

Buna göre, Tusk, Juncker ve AB Dönem Başkanı Bulgaristan’ın Başbakanı Boyko Borisov ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde bir araya gelecek.

Aaman’ın yayınladığı mektupta, geçen yıl 25 Mayıs'ta Erdoğan, Tusk ve Juncker arasında Brüksel'de yapılan toplantıyı hatırlatan AB liderleri, sonrasında da ulaşım, ekonomik iş birliği, terörle mücadele ve dış politika gibi konularda üst düzey görüşmeler yapıldığına dikkat çektiler.

cumhurbaskani-erdogan-gidahattiTürkiye’nin AB üyesi ülkeler ile geliştirdiği ilişkilerin memnuniyetle karşılandığına işaret edilen mektupta, liderler arasındaki görüşmenin 26 Mart’ta çalışma yemeği şeklinde gerçekleştirilmesi hususunda AB Konseyi Başkanlığının mutabık kaldığı bildirildi.

Mektupta, söz konusu görüşmenin ortak çıkarların belirlenmesi ve Türkiye'deki son gelişmelerin ele alınması açısından iyi bir fırsat olduğuna değinilerek, görüşmenin, aynı zamanda ilişkilerin nasıl daha ileriye taşınabileceğinin belirlenmesine de hizmet edeceğine vurgu yapıldı.

ab-komisyonu-jean-claude-juncker-gidahattiJuncker’dan 6 Balkan ülkesine yeşil ışık!

Öte yandan Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin yanı sıra Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi konusunda da ayak sürüyen AB, 6 Balkan ülkesine üyelik için yeşil ışık yaktı.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 2025 yılına kadar 6 Batı Balkan ülkesi; Sırbistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek ve Arnavutluk’un AB’ye girebileceğini söyledi.

Zeit Online’ın konuya ilişkin haberinde, AB Komisyonu’nun Batı Balkan ülkelerine 2025’e kadar AB’ye girebilmeleri sözü verdiği kaydedildi.

Habere göre, Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu önünde basına konuşan Juncker, bu ülkelerin “hala şartları yerine getirmekten çok uzak” olduklarını belirterek, “Ancak 2025 tarihi bu ülkeleri gittikleri yolda konsantre olmalarına yardımcı olup, cesaretlendirmeli. Bu cesaret verici ve belirleyici bir tarih. Batı Balkan ülkelerinde istikrar ve refah için yapılan yatırımlar AB’nin güvenliği ve geleceğine yapılan yatırımlardır” ifadelerini kullandı.

AB ile Sırbistan ve Karadağ arasında üyelik müzakereleri başlamış durumda. Aday ülke statüsünde olan Makedonya ve Arnavutluk ile ise halen müzakereler başlamadı. Kosova ve Bosna-Hersek ise henüz “potansiyel aday” statüsünde.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.