AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye zeytinyağı dünya liginde ilk 10’da

Türkiye zeytinyağı dünya liginde ilk 10’da
31 Aralık 2018, 15:30

Türkiye 2018’de gerçekleştirilen 14 yarışmada alınan 99 ödülle, EVOO World Ranking Ülkeler Sıralaması’nda 8. sırada yer aldı. 2018’de uluslararası yarışmalarda en çok ödül alan Türk zeytinyağı markası Nova Vera ise “En İyi Natürel Sızma Zeytinyağı Üreticileri” listesinde ilk 50’ye giren ilk ve tek Türk markası oldu.

Dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmalarına katılan ürün ve üreticileri, bu yarışmalardan aldığı ödüllerin toplamlarına göre sıralayan EVOO World Ranking 2018 yılı sonuçları açıklandı.

Türkiye Ülkeler Sıralaması’nda ilk 10’da

Türkiye, 2018’de gerçekleştirilen 14 yarışmada alınan 99 ödülle, Ülkeler Sıralaması’nda 8. sırada yer aldı.

İtalya’nın ilk sırayı aldığı listede; İspanya ikinci, Yunanistan üçüncü, ABD dördüncü, Portekiz beşinci, Arjantin altıncı, Hırvatistan yedinci, İsrail dokuzuncu, Tunus ise 10’uncu oldu.

En iyi natürel sızma zeytinyağı üreticileri listesindeki tek Türk markası: Nova Vera

Türkiye'den 30 üreticinin belirli puanlarla yer aldığı sıralamada, 707 puan ile “En İyi Natürel Sızma Zeytinyağı Üreticileri” listesinde ilk 50’ye giren ilk ve tek Türk markası Nova Vera oldu.

“Ülkelerin En İyi Natürel Sızma Zeytinyağları” Türkiye sıralamasında ise Nova Vera’nın Erken Hasat ürünü 404 puanla birinci ve Ege Sızma ürünü 303 puanla ikinci sırada yer aldı.

“Özenli ve titiz çalışmalarımızın karşılığı”

2018 yılı EVOO Dünya Sıralaması’nda Türkiye’yi başarıyla temsil etmekten büyük gurur duyduklarını belirten Nova Vera Kurucusu Bahar Alan, “Bu gurur tablosu, Nova Vera’nın bugüne dek gösterdiği özenli ve titiz çalışmaların en büyük ödülüdür. Bir Türk zeytinyağı üreticisi olarak, ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil etmekten dolayı mutluyuz; bu sıralamada yer alarak, zeytin çeşitlerimizin ve zeytinyağlarımızın adını dünyaya duyuran diğer tüm üretici dostlarımızı da tebrik ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de güzel zeytin çeşitlerinin bulunduğunu ve iyi işlendiğinde çok güzel zeytinyağları üretilebildiğini dünyaya gösterebilmenin yolunun bu yarışmalardan geçtiğini ifade eden Alan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıllarda Ülkeler Sıralaması’nda Türkiye maalesef ilk 10’a giremiyordu. Bugün ise ülkemizi 8. sırada görmek heyecan verici. Bu tür başarılar aslında, zeytinyağında dünya ligine girebilmemiz açısından önem taşıyor.

Nova Vera olarak geçtiğimiz yıl Trilye çeşidimizin tüm dünyada bilinirliğini sağladık. Bu yıl da farklı yerel çeşitlerimizin en iyi şekilde tanınması için çalışıyoruz. Türk zeytinyağını dünyada hak ettiği noktaya taşımak ve sağlık bileşenleri en yüksek düzeyde zeytinyağı üretebilmek amacıyla var gücümüzle çalışmaya ve her zaman olduğu gibi niceliğe değil niteliğe odaklanmaya devam edeceğiz.”

EVOO World Ranking 2018 yılı sonuçları için tıklayınız.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.