AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Türkiye “Yeni Gıda”ya hazır mı?

Can Kayacılar

TÜM YAZILARI

Can Kayacılar

14 Haziran 2021, 15:08

Türkiye’de üretilen ürün çeşitliliğini arttırmak, daha sağlıklı ürünler geliştirmek, toplumun sağlığını gıdalarla koruyabilmek için ülkemizde gıda alanında yeniliklere gitmek gerekiyor…

Türkiye “Yeni Gıda”ya Hazır mı? - Can Kayacılar

Türkiye’de üretilen ürün çeşitliliğini arttırmak, daha sağlıklı ürünler geliştirmek, toplumun sağlığını gıdalarla koruyabilmek için ülkemizde gıda alanında yeniliklere gitmek gerekiyor. Fonksiyonel gıdalar ya da sağlığa bir fayda sağlayan bileşen içeren gıdalar olarak bilinen gıdaların yönetmeliklerde yer alması giderek zorlaşıyor.

Örneğin kolajen içeren bir kahvenin hangi yönetmelikler bazında analiz edilebileceği halen tartışma konusu. Çünkü kolajen protein yapıda bir bileşen ve kahvede protein analizi istenen bir durum değil. O nedenle kolajenli kahvenin yönetmeliklere uygun olup olmadığı henüz tartışma konusu.

 | Bitki Bazlı Beslenme ile Kas Gelişimini Desteklemek |

‘Yeni Gıda’ kavramında ve ‘Yeni Gıda Yönetmeliği’ne ihtiyaç var

Böyle problemler gün geçtikçe artıyor çünkü küçük ve orta ölçekli firmalar rekabeti arttırabilmek, yenilikçi ürün üretebilmek ve ürünlerin ihracat potansiyeli arttırabilmek için “Yeni Gıda” kavramına ve “Yeni Gıda Yönetmeliği”ne ihtiyaç var.

Pandemi sürecinde satış imkanları daralan KOBİ’lere destek amacıyla tüm discount, yerel ve zincir marketlerde “Yeni Gıda Reyonu” oluşturulmalı ve Yeni Gıda’nın marketlere kabul koşulları hafifletilmeli. Böylece yenilikçi ürün üreten markalar satın alınabilirlik çerçevesinde yaygınlaşmalı ve daha fazla insana bu şekilde ulaşmalı.

Özetle, Türkiye'nin hem yönetmelik anlamında, hem de uygulama yönünde bir "YENİ GIDA" konseptine ihtiyacı var. Çünkü bir çok fonksiyonel gıdayı ülkemizde girişimci KOBİ'ler üretiyor.

Farklı bileşenlerce zenginleştirilmiş zeytinyağları, çikolatalar, makarnalar, ekmekler, ballar vs. Fakat bu kobilerin seslerini duyurabilecekleri platformların sayıları çok az. Sınırlı sayıda üretim yapabildikleri için de büyük firmaların marketlerine girmeleri neredeyse imkansız.

| Mucizevi meyve 'Aronya' |

Yenilikçi ürünlere yeni bir reyon açılmalı

Perakende sektöründe yani tüm discount marketlerde, zincir marketlerde, orta seviyedeki yerel marketlerde vs. yenilikçi ürünlerin sergilendiği yeni bir reyon oluşturulmalı. Hani nasıl kovid sürecinde zincir marketlerde bir "takviye edici gıda reyonu" oluştuysa bunun gibi daha yaygın bir şekilde YENİ GIDA reyonu oluşturulmalı ve yeni gıda reyonuna gelecek ürünlerin alımı KOBİ'leri destekleyecek özellikte olmalı.

Yani çok fazla kar marjı istenerek ürünler raflara konmamalı. İlk başlarda az kazandırmalı fakat sonrasında yaygınlaşacağı için daha fazla kazandıran ürünlere dönüşmeli. Sağlıklı gıdaya geçişte böyle bir modelin çok etkili olacağını düşünüyorum.

Yönetmelik anlamında da gıdalarda bir "Yeni Gıda Yönetmeliği" çıkartılmalı ve bu yönetmelikte Takviye Edici Gıdalara katılması muhtemel tüm içeriklerin belli doz sınırlamaları getirilerek gıdalarda da kullanılmasına izin verilmeli. “Yeni Gıda Komisyonları” oluşturulmalı ve Yeni Gıda üretecek firmaların tüm yasal izin süreçleri hızlandırılmalı.

Gıda sektöründe yaşanan savaş içerisinde gelecekte butik mağazalar ile discount mağazalar arasında güçlü bir rekabetin olacağı ön görülmekte.

Değişen sağlık algısı ve insan ihtiyaçları doğrultusunda genelde KOBİ’lerin ürettiği ürünleri alıp satan butik, organik, süper gıda ya da fonksiyonel gıda adı altındaki butik marketler pandemi döneminde çok yoğun rağbet gördüler. Sağlıklı gıdaya erişimin hızlı bir şekilde artması, toplum sağlığı bakımndan da çok önemlidir.

Türkiye "Yeni Gıda"ya hazır olmalı!

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.