AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye, tüketim harcamalarında AB’ye göre fiyat düzeyi en düşük ülke!

23 Haziran 2021, 11:15
Paylaş
Türkiye, tüketim harcamalarında AB’ye göre fiyat düzeyi en düşük ülke!

2020 yılında 27 AB üyesi ülkede ortalama fiyat düzey endeksi en yüksek ülke 170 ile İsviçre olurken, en düşük ülke 38 ile Türkiye oldu. AB ortalaması 100 iken, Türkiye’de en düşük fiyat 33 ile giyimde, en yüksek 89 ile kişisel ulaşım araçlarında oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklerde fiyat düzeyi ise 57 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Satınalma Gücü Paritesi (Hanehalkı Nihai Tüketim Harcamaları), 2020 sonuçlarını açıkladı.

Türkiye, AB ortalamasına göre yüzde 62 daha ucuz!

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak ifade ediliyor.

Türkiye'nin 2020 yılı sonuçlarına göre tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 38 oldu. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye'de 38 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Tüketim mal ve hizmetlerinde en pahalı ülke İsviçre

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Ülkeler itibariyle karşılaştırıldığında 37 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek ülke 170 ile İsviçre, en düşük ülke ise 38 ile Türkiye oldu.

Tüketim mal ve hizmetleri fiyat düzeyi endeksleri, 2020 [AB27=100]

Kaynak: Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat)

Türkiye'de fiyat düzeyi en düşük giyimde, en yüksek kişisel ulaşım araçlarında

Türkiye'nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar itibarıyla incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 89 oldu ve bu gruba ait fiyat düzeyinin AB ülkeleri ortalamasının %11 altında olduğu görüldü.

Diğer alt gruplar bazında ise; tüketici elektroniği endeksi 75 oldu ve bu grupta Türkiye'nin fiyat düzeyinin diğer alt gruplara nispeten yüksek olduğu görüldü. Buna karşılık lokanta ve oteller endeksi 40 oldu ve bu grupta fiyat düzeyinin diğer alt gruplara göre düşük olduğu gözlendi. Giyim grubunda ise Türkiye, 33 endeks değeri ile karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında en düşük endekse sahip ülke oldu.

Tüketim mal ve hizmetleri ve alt gruplarına ilişkin fiyat düzeyi endeksleri(1), 2020 [AB27=100]

Çalışmada kapsanan mal ve hizmet gruplarının içerikleri

Gıda ve alkolsüz içecekler: Ekmek ve tahıllar, et, süt, yumurta, meyve, sebze, su, meyve suyu ve diğer alkolsüz içecekler,

Alkollü içecekler, sigara ve tütün: Şarap, bira, vb. alkollü içecekler, sigara ve tütün ürünleri,

Giyim: Kumaşlar, erkek, kadın, çocuk ve bebek giyim eşyaları,

Tüketici elektroniği: Televizyon, ses ve görüntü kaydeden ve oynatan cihazlar, bilgisayarlar vb.,

Kişisel ulaşım araçları: Motorlu araçlar, motosiklet ve bisikletler,

Lokanta ve oteller: Yiyecek ve içecek hizmetleri, konaklama hizmetleri.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.