AramaArama
Gıda Hattı

Türkiye topraklarının fotoğrafı çekiliyor

19 Haziran 2015, 21:08
Paylaş
Türkiye topraklarının fotoğrafı çekiliyor

AB tarafından finanse edilen, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’nde gerçekleşen ‘Arazi Parsel Tanımlama Sistemi (Land Parcel Identification System - LPIS) Sayısallaştırılması Projesi’nin hava fotoğrafı çekimi aşaması başladı.

Projenin hava fotoğrafı çekimi aşamasının başlatılması açılış törenine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, güvenilir bir veri tabanı olmadan plan yapılamayacağını, doğru politika üretilemeyeceğini, doğru politika geliştirilemediğinde ise verimli üretim yapılamayacağını ve rekabetçi olunamayacağını dile getirdi.

Bakanlık olarak Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi’ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Eker, Türkiye’nin 32 milyon 500 bin tarım parselini tespit ettiklerini kaydetti. Başlattıkları Arazi Parsel Tanımlama Sistemi Sayısallaştırılması Projesi ile sadece üzerinde üretim yapılan parseller değil, üretim yapılmayanlar da dahil olmak üzere Türkiye’nin bütün coğrafyasının fotoğraflarının çekileceğini vurgulayan Eker, bu coğrafi verilerin 780 bin kilometrekare saha ile ilgili bilgiler vereceğini, verileri uydu görüntüleri ile yıllık kontrol edeceklerini ve 5 yılda bir bu çekimlerin yenileneceğini bildirdi. Bu verilerin bir baz olacağını dile getiren Eker, yaklaşık 62 gün sürecek olan fotoğraflar ile Türkiye sathında toprağın üzerinde bulunan her şeyin kaydedileceğini ifade etti.

 “AB önümüze siyasi engel koydu”

Avrupa Birliği’ne tam üyelik için çalışmalarını yürüttüklerini vurgulayan Eker, şunları kaydetti:

“Bizimle ilgili 3 başlık var. Bunlardan biri gıda ve tüketici sağlığı ile ilgili fasıl. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde gıda ve tüketici sağlığı ile ilgili olarak uygulanan bütün prosedürlerin tamamı AB standartlarındadır. İlerisi var, gerisi yok. Bunu net olarak söyleyebiliriz. AB de bunu destekledi.

Problem nerede? Tarımla ilgili 2 tane daha başlık var. Biri tarım ve kırsal kalkınma, ikincisi su ürünleri ve balıkçılık bu iki konuda AB bizim önümüze siyasi engel koydu, teknik engel yok. Eğer bu siyasi engeller kalkarsa Türkiye ürettiği tarımsal ürünlerle, geliştireceği yeni sistemlerle sadece kendisi için değil, AB için ve küresel gıda güvenliği için de önemli katkıları olacak. AB’deki dostlarımıza bunu dikkate almalarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin önüne engel koymamalarını istiyoruz.”

Fotoğraflar üzerinden tüm veriler sayısallaştırılacak

Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek de tüm Türkiye’nin 1/5 bin ölçekli, hassas 3 boyutlu fotoğraflarının çekilmesiyle başlanan projede, çekilen fotoğraflar üzerinden tüm verilerin sayısallaştırılacağını söyledi. Haritaların tüm devlet kuruluşlarıyla paylaşılacağını, projeyle tarımsal destekler başta olmak üzere bakanlığın tüm planlamalarının çok daha hassas yapılacağını vurgulayan Küsek, birçok bakanlığın da projeden yararlanacağını dile getirdi. Küsek, projeyle dünya standartlarında tüm Türkiye’nin tek yıllık arazi kullanımlarını gösteren temel haritaların oluşturulacağına dikkati çekti.

Sözleşme makamı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Emine Döğer de projenin, Avrupa Birliği’nin “Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA)” kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile AB Komisyonu arasında imzalanan 2010 yılı Finansman Anlaşması kapsamında desteklendiğini bildirdi.

2014 sonlarında uygulaması başlayan projenin, Entegre İdare Kontrol Sisteminin temel unsurlarından biri olan arazi parsel tanımlama sisteminin oluşturulması ve sistemin arazi temeline dayanan desteklemeleri için gerekli çalışmaların tamamlanıp, ülke topraklarının tamamını kapsayan proje sahası için sayısallaştırılmış arazi görüntülerini içeren veri tabanının oluşturulmasının amaçlandığını vurgulayan Döğer, bu amaç doğrultusunda, Ortofoto Sözleşmesi kapsamında yaklaşık 754 bin kilometrekarelik alanda renkli kızılötesi sayısal ortofoto (hava fotoğrafı) alım işlemleri, kara sınırları boyunca uydu görüntüsü alımı, tüm proje sahasında ise yer kontrol noktaları tesisi işlemleri yapılacağını kaydetti.

Projenin paydaşlarından Fugro’nun temsilcisi Huug Haasnoot ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Ron Keller’ın da bir konuşma yaptığı törenin ardından açılış uçuşunu Bakan Eker gerçekleştirdi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.